Vybíráme podlahu: PVC, laminát, nebo dřevo?

Podlaha je duší interiéru a pokud ta vaše potřebuje oživit, neberte výměnu krytiny na lehkou váhu. Estetika je důležitá, ale na prvním místě by měly být užitné vlastnosti konkrétního materiálu. Předpokládáme, že ani vaše bydlení není ve všech místech zatíženo rovnoměrně a že v některých místnostech větší vlhkost. K těmto a několika dalším aspektům (např. předpokládaný rozpočet) je třeba přihlédnout. Pro představu, jaké jsou vaše možnosti, jsme pro vás sestavili stručný přehled nejběžnějších podlahových krytin. Ptali jsme se odborníků z firmy Jupeko – podlahy České Budějovice.

1. PVC podlahy

Potřebujete hygienickou a vodě odolnou podlahu? PVC je lehké, odolné, pružné a cenově dostupné. Je k mání v mnoha designových variantách, které se na první pohled podobají přírodním materiálům (např. dřevo, kámen, dlažba…). PVC relativně dobře izoluje zvuk, snadno se udržuje a je vhodné i pro podlahové vytápění.

PVC podlaha

2. Laminátové podlahy

Laminát je v posledních letech „v kurzu“. Je téměř k nerozeznání od dřeva, ale zároveň výrazně levnější. Na druhou stranu je chladnější, nelze renovovat a tím pádem má i kratší životnost. Laminátová podlaha je velmi tvrdá a otěruzvdorná. Kontakt s ní je poměrně hlučný, ale existují také „tiché lamináty“, které snižují prostorovou hlučnost až o 27 dB. Životnost této podlahy se pohybuje mezi 10 až 30 roky, dle kvality zvoleného materiálu.

laminátová podlaha

3. Dřevěné podlahy

Říká se, že imitace nikdy nedosáhnout kvalit originálu a dřevěné podlahy to v mnoha směrech potvrzují. Dřevo je krásné, má příjemné vlastnosti a neudělá ostudu v moderním i klasickém interiéru. Je vhodný především do obývacích pokojů, ložnic a pracoven, ale nehodí se do koupelny a předsíně. Dřevo neustále mění objem v závislosti na vzdušné vlhkosti a mělo by být v prostředí, kde se míra vlhkosti pohybuje mezi 45 – 60 % a teplota okolo 20°C. Životnost dřevěných podlah je, vzhledem k možnosti renovace, velmi vysoká.

Dřevěná podlaha

Tip: Už máte vybráno? Pokud si stále nevíte rady, obraťte se přímo na Podlahy Jupeko – odborníky z českých Budějovic, kteří vám s výběrem vhodné krytiny rádi poradí a v případě vašeho zájmu se postarají o dodávku i pokládku. Nabízí všechny typy podlahových krytin (kromě výše uvedených také marmoleum, korek i koberec).

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.