V Česku se možná nafukuje realitní bublina. Sázkou na „jistotu“ zůstává zlato

Češi mají zájem o nemovitosti, jejichž ceny raketově rostou. Odborníci z Evropské centrální banky však nedávno zveřejnili pravidelnou zprávu o stabilitě, prostřednictvím které varují před vysokým zadlužením a realitní bublinou. Byty a rodinné domy v České republice rostou rychleji než v ostatních zemích EU. ČNB uvedla, že jsou nemovitosti silně nadhodnocené (až o 25 %) a s ohledem na průměrnou mzdu jsou nejdražší v Evropě.

Nemovitosti mohou růst i klesat – budoucí vývoj je nejistý

Jak se budou ceny nemovitostí vyvíjet v budoucnu ukáže teprve čas. Našlo by se dost důvodů pro pokles či stagnaci (například zmíněné nadhodnocení nebo zmenšení okruhu lidí, kteří nemohou získat hypotéční úvěr), ale také pro další růst (silná poptávka převyšující nabídku, levné bankovní úvěry…).

Češi však nemají zájem jen o byty a domy, během koronavirové pandemie stoupla poptávka po rekreačních objektech. Chaty i chalupy jsou pro mnohé investičním nástrojem. Lidé se spoléhají na to, že ceny těchto specifických nemovitostí v příštích letech rapidně porotou. Podobně je to i s pozemky, i o ty je enormní zájem.

Kdo nemá na nemovitost, nakupuje zlato

Zdaleka ne každý však disponuje částkou řádově v milionech korun. Pro méně movité investory – a samozřejmě i pro ty, kteří se bojí realitní bubliny – je jako stvořené zlato. Tradiční konzervativní investice je správnou volbou pro každého, kdo chce uchránit úspory před inflací a v lepším případě své jmění navýšit o zajímavou částku.

Při pohledu na graf znázorňující pohyb ceny zlata je zřejmé, že tento drahý kov zažívá silná býčí trend. Čas na investovat je právě teď a není nic jednoduššího, než navštívit e-shop provozovaný českou špičkou Pražská mincovna a.s., případně se na zlato v podobě slitků a mincí podívat v kamenné prodejně v Obecním domě v Praze.

Investování do zlata je z dlouhodobého hlediska nejjistější volbou. Minimálně s ohledem na historický vývoj ceny.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.