Za pomoci hypotéky můžete bydlet ve vlastním

Jak je to s žádostí o hypotéku v České republice? Kdy je vhodné využít refinancování hypotéky a proč? Čtete o hypotéce, jako adekvátním řešení pro získání vlastního bydlení.

Hypoteční úvěr – neboli též hypotéka – je určený na území České republiky pro všechny osoby, tj. fyzické i právnické. Avšak vždy musí být zajištěny zástavním právem k nemovitosti, tj. domu, chatě nebo i pozemku.

Zájem o hypotéku je zejména ze strany mladší generace. Vzhledem k tomu, že na trhu je konkurence i mezi institucemi, je obtížné se ve všem náležitě orientovat. Která hypotéka je dostatečně výhodná pro vás?

Hypoteční banky poskytují dva základní druhy úvěrů. Tzv. účelovou hypotéku, která je bezpodmínečně vázaná na investici do konkrétní nemovitosti a druhou alternativou je neúčelová hypotéka. V tomto případě lze úvěr čerpat na cokoliv.

Záměr hypotečního účelu a kdo může být žadatelem?

Smyslem hypotéky je především pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví, tj. koupě bytu, domu či pozemku. Účelem může být rovněž financování výstavby nemovitosti, stejně tak potenciální nástavba či přístavba, dále financování rekonstrukce a oprav i v rámci modernizace bydlení. Je možná také koupě podílu nemovitosti za účelem vypořádání, ať už v rámci spolu-vlastnického, či dědičného podílu. Dále refinancování a konsolidace účelové i neúčelové půjčky.

Žádat o hypotéku může pouze plnoletá osoba, která má české občanství a je oprávněná k právnímu úkonu. Zažádat může i ten, kdo sice není občanem České republiky, ale má zde trvalý či dlouhodobý pobyt, a především jeho nemovitost nebo pozemek určené k zástavě se nachází v České republice.

Americká hypotéka aneb v čem tkví její popularita

Americká hypotéka je neúčelový hypoteční úvěr jištěný zástavním právem ke konkrétní nemovitosti. Finanční obnos získaný tímto úvěrem lze použít k jakémukoliv účelu. Není nezbytné pořízení nemovitosti, pozemku nebo provedení rekonstrukce atd.

Předností je, že není nutné bankovní společnosti hlásit účel žádosti o hypotéku. Horizont splácení může být nastaven až na dobu dvaceti let. Možné je vzít si hypoteční úvěr s vyšší částkou, ale vždy musí být zachováno sedmdesát procent z hodnoty nemovitosti.

Avšak vše má své klady i zápory. Nejinak je tomu i v případě natolik oblíbené americké hypotéky. Nelze odečíst úroky z daní. Ani pokud jsou finance použity opravdu na bydlení. Samozřejmostí je riziko spojené s ručením nemovitostí.

Bankovní hypotéka

Charakteristické pro tento typ hypotečního úvěru je, že musí být výhradně použit na financování vašeho vlastního bydlení – tj. koupi domu, bytu, stavbu rodinného domu nebo i rekonstrukci starého domu. Bankovní hypoteční úvěr je výhodnější alternativou. Avšak k získání je zapotřebí splnit hned několik podmínek.

I když je hypotéka považována za velmi rychlý prostředek k získání vlastní střechy nad hlavou, bývá schvalovací proces zdlouhavou záležitostí. Podmínky pro získání hypotéky jsou velmi striktně dané. Mezi základní předpoklady vyřízení hypotéky náleží bonita žadatele a nepřítomnost záznamu v registru dlužníků. Je nutné doložit pravidelný měsíční příjem a taktéž, že nemáte žádnou exekuci.

Banku v žádosti o hypoteční úvěr zajímají i vaše výdaje. Bankovní instituci při posouzení předně zajímá, zda vaše bonita je dostačující. Stejně tak se bude posuzovat vaše historie splácení, jestliže jste v minulosti měli někde závazky.

Rovněž mějte na paměti, že i mezi jednotlivými nabídkami bankovních hypoték jsou jisté rozdíly. Prioritní je předem porovnat, maximálně se informovat a získat veškerá důležitá fakta. I u bankovních subjektů jsou znatelné rozdíly a díky adekvátní volbě lze ušetřit peníze.

Nebankovní hypotéka

Jedná se o poskytnutí hypotéky nebankovní společností a do jisté míry se liší od bankovního hypotečního úvěru. Nebankovní hypoteční úvěr nabízí v České republice několik institucí, které se od sebe podstatně liší úrokovou sazbou, výší úvěru i dalšími poplatky. Pozitivní je, že nebankovní hypotéka je tak mnohem snáze dostupná i pro ty, kdo nedosahují na bankovní hypoteční úvěr.

Mezi výhody náleží, že lze peníze čerpat na cokoliv. Podmínky pro získání nebankovní hypotéky jsou tak výrazně benevolentní. I zde se vyplatí důkladné prověření společností předem a náležitá informovanost.

Refinancování hypotéky aneb jak znatelně ušetřit

Při refinancování dochází ke splacení již stávajícího hypotečního úvěru u jedné banky novým hypotečním úvěrem od jiné bankovní instituce. Hlavním důvodem refinancování je nevyhovující aktuální úroková výše nebo naopak potřeba ohledně navýšení či doplacení hypotéky.

Pro refinancování se lze rozhodnout rovněž v případě, že jsou nevyhovující jiné okolnosti ve smlouvě. Adekvátním refinancováním tak lze uspořit až tisíce korun. Žádost o refinancování je každopádně příznivější než v případě žádosti o hypoteční úvěr.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.