Hypotéky v roce 2019: ČNB bude nadále zasahovat, úroky porostou

Chystáte se letos na významný životní krok – pořízení vlastního bydlení? Pokud budete nemovitost financovat prostřednictvím hypotéčního úvěru, jistě vás zajímají chystané změny a novinky. Na co byste se měli připravit – a bude situace ještě horší než po zpřísnění limitů v říjnu 2018? Pokud se na vyřízení úvěru připravíte, pravděpodobně se vám ho podaří získat za výhodných podmínek.

V roce 2018 ČNB čtyřikrát zvýšila úrokové sazby. Podle analytiků však ke zvyšování pravděpodobně dojde i letos. Cílem národní banky je stabilizace inflace a posilování koruny. Hypotéky s úročením pod 3 % jsou zatím stále dostupné, ovšem otázkou je, na jak dlouho. Již nyní jsou u úvěry s 3% úročením u některých bank naprosto běžné a ostatní je zřejmě budou následovat. Zájemci o bydlení by si proto měli pospíšit a zajistit si financování bytu v Praze co nejdříve.

Mnozí odborníci pohlíží na 3% sazby jako na jakousi psychologickou hranici a dodávají, že v minulosti byly běžné i hypotéky s mnohem vyššími úroky. V některých letech sazby přesahovaly 5 % a zájemců o financování přesto výrazně neubylo. Daleko větší problém vidí v nedostatku bytů a vysoké poptávce. Těch cenově dostupných není mnoho a situace se zřejmě v dohledné době nezlepší. Jednou z mála atraktivních příležitostí jsou například byty na prodej v Praze 3.

A neměli byste raději počkat?

V prvé řadě je dobré zachovat klid. Bez ohledu na změny se nakonec stav na realitním trhu stabilizuje. Specialisté doporučují myslet dopředu a lépe plánovat. Zájemci o úvěr by si měli udržovat přehled a ideálně využít i vlastní zdroje financí. Mnohem větší šanci na hypotéku mají žadatelé, kteří o financování usilují společně s partnerkou či s rodiči.

Situací na hypotéčním trhu by mohl převrátit naruby až zákon, který by dal ČNB pravomoc regulovat trh. Ten je však naštěstí v připomínkovém čtení a s trochou štěstí ho zákonodárci neschválí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.