Plánujete rekonstrukci? Vybírejte okna už v zimě

V posledních několika letech zažívá oblast rekonstrukcí obrovský boom, protože jsou novostavby příliš drahé, a proto se stále více lidí rozhoduje pro modernizaci staršího obydlí. V České republice plánuje renovaci každý třetí majitel nemovitosti, která byla postavená před rokem 2000, jak vyplývá z nedávného průzkumu.

České domácnosti se pouští nejčastěji do rekonstrukcí koupelen a kuchyní, ale výjimkou nejsou ani kompletní rekonstrukce, v jejichž rámci se provádí mimo jiné i výměna oken a dveří. V následujících řádcích vám prozradíme, co jednotlivé druhy rekonstrukcí obnáší.

Rekonstrukce koupelny

Pokud plánujete pouze rekonstrukci koupelny, věřte, že se jedná o práci minimálně na několik dnů, někdy i týdnů. Záleží na tom, jak rozsáhlou přestavbu požadujete. Správným naplánováním jednotlivých kroků předejdete chybám a komplikacím. Ještě před tím, než začnete s bouracími pracemi, je nezbytné si zajistit povolení a souhlas majitele bytu či družstva. Vyhraďte si pro vyřízení potřebných dokumentů dostatek času, protože to může trvat. Potom si ujasněte, jak by měl výsledek vypadat. Ideální je vizualizace, která vám napoví, jak se vám do místnosti jednotlivé prvky vejdou. A následně si jednotlivé etapy rozdělte do dílčích celků, a to na bourací práce, čisticí práce, úpravy organizace koupelny, rozvody, štuky, nivelaci, obložení stěn, pokládku podlah, montáž vybavení, připojení zařízení, úklidové práce a uzavření projektu.

Rekonstrukce kuchyně

Pomyslným srdcem domácnosti bývá většinou obývací pokoj, ale pokud je spojený s kuchyní dohromady, pak je centrem i samotná kuchyň. Právě do rekonstrukce kuchyně putuje většinou největší investice, a proto je nezbytné vytvořit si inteligentní strategii, abyste dosáhli kýženého výsledku. Dominujícím prvkem místnosti je kuchyňská linka, u které se zajímáte o velikost, provedení a design. Samozřejmě je nezbytné myslet i na spotřebiče, které mohou být buď samostatně stojící, nebo vestavěné. Odpovědět byste si měli na otázky, jako: Kuchyňský ostrůvek, nebo bez něj? Kolik úložného prostoru? Jak uspořádat jednotlivé zóny? Jakou zvolit podlahu? A co světlo?

Kompletní rekonstrukce

V podstatě samostatnou kapitolu tvoří kompletní rekonstrukce interiéru. Přestavba celého bytu je vskutku náročná, a to jak na čas, tak i finance, a proto byste měli postupovat místnost po místnosti. Při kompletní modernizaci nezapomeňte v první řadě na výměnu oken a dveří, protože skrze dané prvky uniká z místností nejvíce tepla.

Současný trh nabízí různé druhy oken a dveří, přičemž nejznámějšími materiály používanými k výrobě oken a dveří jsou plast a dřevo. Oddělenou skupinou jsou ještě eurookna. Snad nejpoužívanější a nejžádanější jsou plastová okna, jejichž pořizovací cena je vskutku přijatelná. Plastová okna se snadno udržují, mají skvělou tepelnou a zvukovou izolaci a nabízí se v mnoha barevných odstínech. Dokonce se dají sehnat v dekoru dřeva, a tak vypadají jako opravdová dřevěná okna. Plast je tvarově i barevně stálý a umožňuje jednoduché přidání doplňků. Zase na druhou stranu, plastová okna mají kratší životnost, například v porovnání s hliníkovými okny, ovšem výrobci uvádí, že minimum je dvacet let. Výroba plastových oken je navíc ekologicky náročná.

Další kategorií jsou dřevěná okna, která jsou ekologicky šetrná. Pyšní se delší životností a stejně jako předchozí varianta perfektní tepelnou a zvukovou izolací. Počítejte však s tím, že dřevěná okna jsou o něco náročnější na údržbu, protože vyžadují opětovné natírání. Jejich pořizovací cena je oproti plastovým oknům vyšší. A pozor, nehodí se tam, kde je vyšší vlhkost.

Výše zmíněná eurookna spadají v podstatě pod dřevěná okna. Vyrábí se z dřevěných vícevrstvých a lepených profilů, které slouží k eliminaci kroucení dřeva.

Jestliže hledáte specialistu na okna a dveře, podívejte se do nabídky služeb společnosti https://www.jis.cz/.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.