Nový stavební zákon možná neprojde, vítězové voleb ho nechtějí

crane near building on cloudly sky background

Nový stavební zákon, od kterého si stávající vláda slibovala zrychlení povolování staveb a zvýšení tempa růstu samotné výstavby, se možná nedočká nabytí účinnosti. Vítězné koalice, které ve volbách do poslanecké sněmovny získaly většinu, totiž tento zákon nechtějí, přesněji řečeno jsou proti vzniku stavebního hlavního stavebního úřadu. Co nová politická situace znamená pro realitní trh a dlouhodobě rekordně vysoké ceny bytů?

Koalice Spolu a PirStan, které po říjnových volbách získaly ve sněmovně většinu, mají v plánu upravit znění nového stavebního zákona. Už před volbami upozorňovaly na to, že pokud se dostanou do vlády, stavební zákon dozná změny.

„Dosavadní vláda chtěla novelou zákona zrychlit stavební řízení a zkrátit lhůty pro vyřizování potřebných stavebních povolení. Oponenti však tvrdí, že nová stavební norma spíše zkomplikuje celou situaci na realitním trhu, a především také situaci českým občanům. Hlavním argumentem je, že se vznikem tzv. superúřadu se zvýší byrokratická zátěž, a navíc hrozí, že nové stavby nebude mít kdo povolovat. Vítězné politické strany, které byly až dosud v opozici, se chystají zrušit Nejvyšší stavební úřad, který měl centralizovanou veškerou agendu za všechny stavební úřady. Preferují, aby stavební povolování i nadále zůstalo v rukou obcí,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní kanceláře Bohemian Estates.

Jsou ale části novely, které vítězní politické strany chtějí zachovat. Patří k nim vznik speciálního stavebního úřadu, který bude řešit liniové stavby. „Liniové stavby provázejí specifická podání a potřeby. Za liniovou stavbu se považuje stavba, u které výrazně převládá jeden rozměr, to znamená délka nad šířkou a výškou. Jde hlavně o pozemní komunikace, tunely, stavby drah a inženýrské sítě. Nemusí jít o velký úřad, ale jeho vznik v co nejkratším čase je prioritou i pro právě se ustavující vládu,“ komentuje Novotný.

Smutná česká statistika

Pomalé tempo stavebního řízení je jednou z příčin přehřátého trhu s nemovitostmi. Zrychlení vyřizování stavebního povolení je klíčovým předpokladem pro to, aby se situace na trhu s nemovitostmi začala zlepšovat. Česko je dokonce ve světovém měřítku jedno z nejhorších co se týče povolování nových staveb. Podle žebříčku Světové banky je Česká republika 157. nejpomalejší zemí z hodnocených sto sedmdesáti zemí. Kromě pomalého schvalování staveb se ročně v Česku ve srovnání s jinými zeměmi dokončuje podprůměrný počet bytů.

„Nedostatečná nabídka bytů je jednou z příčin strmého cenového růstu bytů za poslední roky. Podílejí se na tom dále rostoucí ceny pozemků, zdražování stavební práce a materiály, vysoké daně nebo zbytečně striktní technické předpisy,“ vysvětluje David Novotný.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.