Jak vybrat interiérové dveře? Ohlídejte si nejdůležitější aspekty

Krásných dveří do interiéru je na trhu spousta, a možná právě proto není snadné vybrat variantu, která vyhovuje i po jiných stránkách. Nechápejte to špatně – vzhled je samozřejmě důležitý, ale cesta k absolutní spokojenosti vede i přes jiná kritéria. V tomto článku probereme nejdůležitější vlastnosti interiérových dveří, hezky krok po kroku.

Otočné, nebo posuvné?

Prvním krokem je volba mezi dvěma základními provedeními: otočnými a posuvnými dveřmi. Výběr jde ruku v ruce s dispozicemi interiéru, rozpočtem a přirozeně s požadavky na vzhled.

Pokud vám vyhovuje standardní způsob otevírání, tedy otočné dveře, budete si moct vybrat mezi polodrážkovými, bezfalcovými a reverzními dveřmi. Posuvné dveře se vyrábí v provedeních na zeď a do pouzdra.

A co když dojdete k závěru, že se v některých místnostech uplatní otočné, a v jiných zase posuvné dveře? Když sladíte dekory, kombinace dostává zelenou.

Typ konstrukce

Interiérové dveře lze rozdělit i podle toho, jak je řešena jejich konstrukce.

Sendvičové interiérové dveře se skládají z několika částí naskládaných na sobě. Tvoří je rám, výplň. MDF deska a povrchová folie. Daná konstrukce může být doplněna o prosklenou výplň libovolného tvaru.

Rámové interiérové dveře tvoří rám, do něhož se vkládají plné desky opatřené povrchovou fólií, a v případě proskleného provedení také skleněná deska. Absence zasklívací lišty působí minimalisticky a elegantně.

Masivní interiérové dveře se vyrábí z panelů slepených z lamel masivního dřeva.

Výběr dekoru a povrchové úpravy

Na povrchové úpravě záleží více, než si myslíte. Jedná se o způsob provedení dekoru a udává, do jaké míry budou dveře odolné, jak dlouho si udrží původní vzhled či to, jak náročná bude jejich údržba. Mezi nejrozšířenější způsoby provedení povrchu patří fólie, laminát a přírodní dýha.

Druh výplně

U každého nabízeného modelu by neměly chybět informace o výplni. Naprostá většina interiérových dveří je tvořena odlehčenými dřevotřískovými deskami (DTD) nebo voštinou.

DTD je oproti voštině odolnější proti prokopnutí a prohýbání. Zároveň se chlubí lepšími akustickými vlastnostmi. Dveře s tímto typem výplně jsou však dražší a zároveň těžší.

Správné rozměry a orientace

Dveře do interiéru se vyrábí v poměrně širokém spektru rozměrů. Jednokřídlé jsou k dostání pro zárubně o šířkách 60, 70, 80, 90, 100 a 110 cm, dvoukřídlé dveře pro zárubně o šířkách 125, 145, 160, 165, 180 a 185 cm.

Co se týče orientace, vycházejte z předpokladu, že stojíte na straně, kam se interiérové dveře otevírají. Pravé dveře mají panty na pravé straně a lépe se otevírají pravou rukou. U levých dveří je to naopak – panty najdete nalevo a lépe se otevírají levou rukou.

Nyní již víte, jak správně vybrat interiérové dveře. Poohlédnout se po nich můžete na e-shopu Rostradvere.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.