Těžká volba: Jsou lepší venkovní žaluzie, nebo rolety?

Ne nadarmo se říká „všeho s mírou“. Platí to také o prosvětlení interiéru – v ponurých prostorách se cítí příjemně jen málokdo, ale stejně tak je to i obráceně. Hledáte-li způsob, jak se vypořádat s přemírou slunečních paprsků, které skrze okna pronikají do vašeho domova, pořiďte si vhodné zastínění. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují vnitřní žaluzie a rolety, mohly by se vám zamlouvat venkovní varianty. Přečtěte si, v čem se liší a jaké jsou jejich další výhody.

Předokenní či venkovní žaluzie a rolety jsou poměrně často zaměňovány. Nejde však o jedno a to samé – jedná se o dva rozdílné typy stínění.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie se skládají z hliníkových lamel, které lze oproti roletám natáčet a regulovat tak intenzitu světla. A právě to je jejich největší výhodou. Umožňují částečné omezení žáru i úplně zatemnění místnosti. Logicky šetří náklady na klimatizaci a dotváří příjemné prostředí. Některé typy žaluzií (s hliníkovými vodícími lištami) slouží jako podpůrný zabezpečovací prvek domu. Lamely lze ovládat ručně i elektricky.

Tip: Dobrou volbou jsou také populární venkovní žaluzie NEVA od mk-rolety.cz.

Venkovní rolety

Ačkoliv se na první pohled jeví velmi podobné žaluziím, venkovní hliníkové rolety neumí tak dobře regulovat intenzitu světla, protože nelze otáčet s lamelami. Samozřejmě je lze nechat spuštěné třeba v polovině okna.
Výhodou venkovních rolet je lepší tepelná izolace a tedy i větší energetická úspora. A jsou-li vybaveny protizdvihovým závažím nebo zámkem, slouží jako účinná ochrana proti nezvaným hostům. Ve srovnání s žaluziemi jsou pevnější a efektivněji chrání okna.

Příkladem kvalitně provedeného systému jsou venkovní rolety Minirol. I ty najdete v nabídce mk-rolety.cz.

Jak se rozhodnout?

Rozdíl je patrný – žaluzie jsou lepší z hlediska regulace světla, rolety zase vyhrávají z hlediska bezpečnosti. Ať už se nakonec rozhodnete jakkoliv, obraťte se na odborníky, kteří vám doporučí vhodný typ a postarají se o kompletní realizaci. Třeba na známého prodejce MK Rolety, v jehož portfoliu najdete kvalitní venkovní i vnitřní stínící techniku.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.