Za co Češi nejvíc utrácejí peníze z půjčky?

Zná to zřejmě každý, do výplaty daleko a v peněžence se krčí posledních pár korun. Nebo se porouchala pračka a my se nehonosíme žádnými úsporami. Anebo bychom si rádi vyjeli na dovolenou a díky nepředvídaným výdajům (pokazila se již zmiňovaná pračka, televize, auto…) na ni nemáme. Co s tím? Odpustíme si raději dovolenou nebo si na ni půjčíme?

Na co si Češi nejčastěji půjčují

Podle statistik si Češi doslova bezhlavě nejvíce půjčují před Vánocemi. Jedná se o takový fenomén poslední doby. Nakoupit co nejvíce dárků, ať to stojí, co to stojí. Že se zadlužíme na celý příští rok? No a co, koho to zajímá, hlavně že je pod stromečkem spousta dárků. Za tímto účelem používají Češi jakoukoliv půjčku, která je hlavně rychlá a nemusí se toho moc dokládat pro její dosažení. Jedná se třeba o nebankovní půjčky bez uvedení účelu.

Dovolená – kde na ni vzít

S přicházejícími letními měsíci začínáme pomalu plánovat, kam letos na dovolenou. Budou to české destinace anebo raději ty zahraniční? Vyjde nám levněji tuzemská dovolená, či si raději připlatíme za nějaký apartmán u moře? Takové dilema zřejmě řeší každoročně nejeden z nás. A tak počítáme, zjišťujeme možnosti a porovnáváme, co vyjde nejlevněji. A nakonec zjistíme, že na to prostě nemáme. Anebo nám chybí potřebné příjmy. Potom se přímo nabízí alternativa půjčky bez doložení příjmů. Proč ne? Je však nutné počítat s našimi možnostmi pozdějšího splácení.

Nejčastější důvody pro půjčku

Když pomineme již zmiňované dárky a dovolenou, potom si Češi nejvíce půjčují na elektroniku do domácnosti. Nejčastější variantou jsou půjčky bez ručení. V tomto případě stačí zajít do prodejny s elektrem a dojednat si půjčku přímo na místě. Za tyto peníze je možné zakoupit ledničku, pračku, televizi, nábytek a spoustu dalších, potřebných věcí do domácnosti.

Nedostatek financí

Zřejmě se to už podařilo každému z nás, kdy prostě nemáme žádné finance a do výplaty zbývá ještě celý dlouhý týden. Spousta jedinců se jednoduše uskromní na minimum, aby tuto dobu nějakým způsobem přežilo. Jsou ale i tací, kteří prostě nutně potřebují hotovost a po ruce není nikdo, kdo by je do výplaty založil. Potom tedy zbývá jediná možnost a tou je krátkodobá půjčka před výplatou. Jedná se o menší obnosy, které jsou lehce splatitelné.

Zadluženost Čechů

Zadluženost Čechů stoupla během loňského roku o celých 8% a to až na sumu 1,96 bilionu korun. Společnost CRIF – Czech Credit Bureau (provozovaná Bankovním a Nebankovním registrem klientských informací), jež se tímto problémem zabývá, uvádí tato data, kdy jen za poslední čtvrté čtvrtletí si domácnosti půjčily rekordních 150 miliard korun. Největší podíl na této sumě mají především hypotéky. Tato společnost dále uvádí, že díky lepší finanční ekonomice, klesl objem nesplacených půjček téměř o desetinu.

Nejrizikovější klienti

Tak jako na všechno, jsou utvořeny i statistiky na nejrizikovější klienty, co se splácení úvěrů týká. Podle nich se jedná v drtivé většině o lidi ve věku od 15 do 24 let. Špatná platební morálka se ale týká i dalších věkových skupin, které z jakýchkoliv důvodů přestali své finanční závazky plnit. Nějakou formu dluhu má tak ve zmíněných registrech evidováno až 3,05 milionu osob. Naproti tomu uvedla společnost CRIF i pozitivnější zprávy, podle nichž díky nízké nezaměstnanosti a růstu mezd, došlo k poklesu objemu nesplácených dluhů a to až o celých 9%. Převedeno na čísla – necelých 44 miliard.

Dlouhodobé a krátkodobé úvěry

O dlouhodobý dluh (hypotéky, úvěry ze stavebního spoření) projevilo v loňském roce úctyhodných 1,12 milionů osob. Jedná se o nárůst jednoho procenta oproti roku předchozího. Průměrná dlužná částka tak vyšla na každého klienta 1,4 milionu korun. O krátkodobý dluh (úvěr na spotřebu) projevilo zájem postatně více lidí – 2,4 milionu lidí. I v tomto případě se jedná o pzitivní statistiku, neboť zaznamenává pokles o 1% oproti předchozímu roku. V průměru tak dlužil každý klient 168 276 korun.

Půjčovat si nebo ne?

Není žádnou výjimkou, že si lidé klidně půjčují i několikrát do roka a to třeba na zmiňovanou dovolenou, na vánoční dárky, na koupi nové elektroniky, na nové auto atd. Proč ne? Vždy je ale potřeba myslet na to, že dluhy se musí splácet a proto je velmi důležité zvážit své finanční možnosti. Také je více nežli nutné, velmi precizně vybrat takovou společnost, která nabízí ty nejlepší podmínky. Jen ty jsou zárukou zdárného splacení dluhu. Samozřejmostí je bonita klienta.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.