Umíte používat klimatizaci? Prozradíme vám, jak na to

Klimatizační jednotky už dávno nejsou doménou přímořských států. V posledních letech jsme si na přítomnost klimatizace v domě a kanceláři zvykli i my a nedáme na ni dopustit. Není nic příjemnějšího, než osvěžující chládek, který přebije úmorný letní žár. Zároveň však máme tendenci chladit na co nejnižší teplotu, což má negativní následky na naše zdraví i peněženky. S hygienou si taky hlavu nelámeme a čistota filtrů nám nic neříká. Problematiku jsme rozebrali s odborníky z firmy NEPA, která nabízí klimatizační techniku značek SHARP a Sinclair. Některé rady jste již možná slyšeli, jiné vás překvapí.

Na jakou teplotu chladit?

Je přirozené (ale nezdravé), že klimatizaci zapínáme na plný výkon. Teplota uvnitř by však neměla být o více než 5 – 7 °C nižší než venkovní teplota. Vzduch proto chladíme na 23 – 24 °C. Výraznější rozdíl teplot má negativní dopad na náš organismus. Snížení teploty o každý stupeň pod 24° C navíc výrazně zvyšuje náklady na provoz klimatizace.

Na co byste neměli zapomínat?

K dalším neduhům patří chlazení interiéru při otevřených oknech. Okna by měla být v případě zapnuté klimatizace zavřená. Efektivitu chladícího systému taktéž zvyšují stažené rolety a žaluzie. Klimatizaci zapínejte jen tehdy, pokud se někdo vyskytuje v místnosti.

Nezanedbávejte údržbu

Věděli jste, že poškozené nebo kontaminované kondenzátory mají výrazný vliv na účinnost? Klimatizace, která není zcela funkční spotřebuje až o 25 % více energie. Na celkové účinnosti se podílí také filtry – i ty by měly být pravidelně čištěny, aby nedocházelo k nežádoucímu růstu spotřeby.

Jak za za provoz výrazně ušetřit?

Chcete-li za provoz klimatizace ušetřit, vyměňte starší zařízení za moderní klimatizaci s vysokou energetickou účinností. Mezi cenově dostupné a přesto velmi kvalitní a spolehlivá zařízení patří české kazetové klimatizace Sinclair. Investice se v dlouhodobém horizontu opravdu vyplatí.

Na další otázky vám rádi odpoví odborníci z firmy NEPA. Na sortiment klimatizací se můžete podívat na www.nepa.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.