Co dělat v případě povodně?

Lidé, kteří již povodně zažili, moc dobře vědí, jak je důležité dodržování základních zásad bezpečnosti. Pokud bude v budoucnu hrozit zaplavení domu i vám, vzpomeňte si na následující tipy. A především si v předstihu sjednejte kvalitní pojištění domácnosti – bude se vám hodit.

Jakmile se dozvíte, že se zvedá voda a hrozí zvýšené riziko povodně, na nic nečekejte a zaparkujte své vozidlo mimo záplavové území (v případě, že ho nevyužijete pro evakuaci).

Do evakuačního zavazadla zabalte nezbytné věci pro všechny členy rodiny. Potraviny, cennosti, oblečení a další věci a vybavení, které nebudete brát s sebou, dejte na vyvýšená místa nebo do vyšších pater domu. Dále se postarejte o to, aby v dome nezůstaly žádné nebezpečné látky.

Bude se vám hodit: Přečtěte si odpovědi na nejčastější dotazy k pojištění domácnosti.

Nezapomeňte ani na domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. V dostatečném předstihu je vyveďte do bezpečných míst, případně je umístěte do vyšších pater a zajistěte, aby měla k dispozici dostatek potravy a vody.

Jakmile se voda dostane k vašemu obydlí, vypněte přívod elektrického proudu a uzavřete hlavní přívod vody a plynu. V žádném případě se však nedotýkejte elektrických spotřebičů pod proudem mokrýma rukama nebo tehdy, když stojíte ve vodě!

Nikdy nezůstávejte v místech, kde vám hrozí nebezpečí a nebudete-li ochranu zvládat vlastními silami, obraťte se na povodňový orgán obce. Nebudete na to sami – samospráva a státní správy organizují záchranné akce.

Bezprostředně po povodni kontaktujte pojišťovnu a nechte vše zdokumentovat. Ohlaste pojistnou událost, vyhotovte seznam škod a pro jistotu vše zdokumentujte vlastními silami (pořiďte fotografie, nechte si vyhotovit znalecký posudek, pozvěte si svědky).

Zároveň se nezapomeňte informovat o možnostech humanitární pomoci a ve stavu nouze požádejte o finanční, materiální nebo sociální pomoc.

Pokud domácnost pojištěnou nemáte, měli byste to napravit. Cena pojistného není vysoká (viz. tato kalkulačka pojištění domácnosti) a v případě povodní či záplav budete mít jistotu, že vám pojišťovna nahradí škody.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.