Realitní trh v roce 2023: Co nás čeká?

Businessman hands holding 2023 Happy New Year with house model on table office. New House, Financial, Property insurance, real estate, savings and New Year Resolution concepts

Realitní trh se v uplynulém roce potýkal s četnými změnami. Zažili jsme nevídané zdražování, jak bytů, tak hypoték. Opět se začalo mluvit o tom, že vlastní bydlení je luxus, na který velké procento společnosti nedosáhne. Vyhlídky nebyly zrovna růžové a protichůdné předpovědi odborníků z realit celé situaci nepomohly. Nyní se hovoří o zlevňování nemovitostí a na přetřes přichází i hypotéky. Jak tedy bude rok 2023 vypadat?

Zatímco během celého loňského roku opakovaně docházelo ke zvýšení základní úrokové sazby, nyní se předpovídá, že je na svém vrcholu a na podobné úrovni zůstane po celý rok 2023. Základní úroková sazba se od června drží na hranici 7 %, a přestože ČNB může v průběhu roku přikročit ke snížení, pokles sazby nebude tak velký, aby hypotéky výrazně zlevnily. „Nyní lidé odcházejí z banky s hypotékou s průměrným ročním úrokem kolem 6,5 %. Čísla se liší podle toho, kolik procent financuje žadatel ze svého. Pokud během tohoto roku dojde ke snížení úroků u jednotlivých bank, bude se spíše jednat o drobné úpravy v rámci konkurenčního boje. Podle statistik ale bylo v předchozím roce sjednáno nejméně hypoték za posledních 20 let a banky na to mohou reagovat různě. Příkladem je Česká spořitelna, která při koupi bytu umožňuje převzít dluh s původní úrokovou sazbou od prodávajícího. Díky tomu se kupec může dostat na úrok 2,5 %,“ komentuje Jakub Kindl z realitní společnosti Domov. I přes všechny překážky se očekává vyšší zájem o hypotéky. V loňském roce byli lidé s koupí nemovitosti zdrženliví, letos se ovšem do oběhu dostanou zajímavé projekty a očekává se zlevňování.

Podle Kindla se ale nedočkáme plošného zlevňování. Ceny půjdou dolů jen u některých typů nemovitostí. „Už nyní můžeme pozorovat snížení ceny, které vyvolal pokles poptávky. Zlevnily a ještě zlevní především starší byty v některých regionech. Největší propad se očekává v severních Čechách, což může lákat některé investory. Zase je zde ale potřeba počítat s menším zhodnocením v budoucnu,“ říká Kindl. Oproti tomu nemovitosti ve středních Čechách možná nezažívají ten největší pád cen, z hlediska budoucího vývoje ale mohou představovat zajímavou investiční příležitost.

„Je potřeba si uvědomit, že nyní máme po dlouhé době opět prostor k diskuzi. Stanovená kupní cena mnohdy není finální a je možné, že bude docházet ke smlouvání. To platí zejména pro secondhandové byty. Pokud půjdou do prodeje v původním stavu, je možné, že prodávající bude muset jít s cenou dolů. Příležitostí pro kupce tak bude dost. Jen musí vědět, kde hledat,“ doplňuje Jakub Kindl.

Novostavby podle předpokladů žádnému výraznému zlevňování nepodlehnou a jejich ceny budou spíše stagnovat. Zároveň je možné, že se omezí výstavba. Na vině jsou jednak dražší materiály, potažmo i služby a v potaz budou developeři brát i aktuální zpomalení prodeje.

Samostatnou kapitolou jsou rekreační objekty, které zažily největší boom během covidu. Nyní se ale ukazuje, že provoz chat a chalup je mnohdy mimo finanční možnosti jejich majitelů, a předpokládá se, že se lidé těchto objektů začnou zbavovat. Nejvíce se jich do prodeje dostane během jara a očekává se výrazný pokles cen. „Některé údaje uvádí předpokládaný pokles až o desítky procent. Pokud tak někdo plánoval koupi chaty či chalupy, letošek tomu bude velmi nakloněný,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní společnost Domov.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.