Prodávat se musí umět. Nemovitosti obzvlášť!

Také jste nuceni šetřit? Nejste sami. Ne vždy se šetřit vyplácí. Typickým příkladem je prodej nemovitosti bez realitky.

Uznáváme, že provize realitní kanceláři na první pohled nemusí být nízká. Mnohé prodávající dokonce donutí vydat se na trnitou cestu prodeje nemovitostí na vlastní pěst. A pojem trnitá vůbec není od věci. Bohužel. Povinností, které se před prodávajícím najednou vyloupnou, je celá řada. Včetně těch právních, jejichž podcenění se může pěkně prodražit. Některé dokonce mohou celý proces i zhatit.

Víte, do čeho jdete?

Ještě před tím, než se do prodeje domu či bytu na vlastní pěst pustíte, si jinými slovy pečlivě nastudujte, co vás vlastně čeká. V první řadě si zkontrolujte informace, které jsou u vaší nemovitosti vedené na katastru nemovitostí. Jejich případné opravy by se mohly protáhnout na celé týdny. Všímejte si především zástavních práv a případných spolumajitelů. Bez jejich součinnosti případný prodej nebude možné realizovat. Tím to však jen začíná.

Máte kupce?

Pro svou nemovitost budete muset najít kupce, což je téma na samostatný článek. Ještě předtím ji však budete nuceni odprezentovat, tedy profesionálně nafotit a fotografie upravit. Fotografie, jak je známo, prodává, což platí nejenom na dekorativní kosmetiku, ale i reality. A kvalitně nafocené snímky k nabízenému domu či bytu přitahují pozornost. Ty snímky ovšem musíte někde uveřejnit, ideálně na některém z dobře navštěvovaných realitních serverů. Čím vyšší jeho návštěvnost, tím i vyšší pravděpodobnost, že mezi jeho návštěvníky bude i váš kupec.

Cenu nestřílejte od boku

S ním však budete muset domluvit cenu. Víte jakou? Máte stanovený odhad ceny nemovitosti? Střílet cenu od boku se nevyplácí. Cena totiž nesmí být nízká ani příliš vysoká, zkrátka adekvátní. Budete-li mít to štěstí a najdete-li zájemce, budete nuceni mu nemovitost představit. Čím více zájemců se vám ozve, tím více návštěv budete muset absolvovat.

Právní služby a úschova peněz

Tím to ovšem nekončí. Neobejdete se ani bez právníka, s nímž bude zapotřebí uzavřít rezervační a kupní smlouvu. Rozmyslete si však také, jak to uděláte s úschovou kupní ceny, návrhem na vklad do KN, zaplacením daně z prodeje nemovitosti i samotným předáním nemovitosti.

Realitní kancelář vás zbaví starostí a ušetří čas

Aniž bychom vás chtěli podceňovat, zvládnete to všechno? Obrátíte-li se na renomovanou kancelář, tak ta všechny zmíněné úkony provede za vás. Především ale za vámi nabízenou nemovitost získá nejvyšší možnou cenu. Volba by zkrátka měla být jasná, nemyslíte?

Zdroj: https://www.maxima.cz/blog/bez-realitky-na-co-si-dat-pozor-pri-prodeji-bez-realitni-kancelare/

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.