6 důvodů, které jasně hovoří PRO dřevostavby

V souvislosti s realizací nového bydlení se v posledních letech hovoří především s dřevostavbami. Domy ze dřeva se skloňují snad ve všech pádech, ale v člověku problematiky neznalém přeci jen hlodá onen pověstný červíček… Skutečně je bydlení ve dřevostavbě lepší než v klasickém zděném domku? A v čem vlastně? Odpovědi na nejpalčivější otázky, které se týkají montovaných domů, se dozvíte v tomto článku. Informace jsme čerpali od renomované společnosti VEXTA a.s.

1. Finančně dostupnější řešení

Stavba montovaného dřevěného domu je velmi rychlá. Během montáže dřevostavby totiž dochází k minimalizaci mokrých procesů a jediným mokrým procesem je pouze betonování základové desky. Doba realizace trvá cca 3 měsíce od započetí výkopových prací, tedy zhruba 3 x kratší dobu, než si vyžádá stavba klasické zděné konstrukce. Pokud se vám líbí představa, že budete bydlet ve svém za několik málo měsíců, budete z montovaného dřevěného domu nadšení. Do svého nového domova se můžete nastěhovat okamžitě po dokončení stavebních prací – tyto typy staveb mají ideální mikroklima a nebudete muset řešit odvod vlhkosti.

Nicméně podotýkáme, že rychlost výstavby závisí především na schopnostech stavební firmy. Například společnost VEXTA a.s. zvládne kompletní realizaci dřevostavby již za dva měsíce. Navíc využívá technologie, které spočívají výhradně v aplikaci suchých procesů – stavba je proto možná v průběhu celého kalendářního roku a neohrozí ji ani mrazy.

2. Energetická úspora

Není tajemstvím, že dřevo perfektně izoluje a má minimální tepelnou vodivost. I standardní montované dřevěné domy jsou velmi úsporné a mohou se dostat až na energetickou úroveň pasivních domů. V zimě se teplo drží uvnitř domu a v létě se naopak můžete těšit na příjemný chládek.

Energetická nenáročnost jde ruku v ruce s finanční úsporou. Vytápění montované dřevostavby je ročně o desítky tisíc levnější než u zděných staveb.

3. Větší podlahová plocha a možnost individuálních úprav

Dřevostavby mají relativně tenké obvodové stěny a proto nabízí až o 10 % více prostoru než zděné domy se stejnou zastavěnou plochou. V případě domu se zastavěnou plochou 150 m2 jde o 15 m2 obytné plochy navíc.

Společnost VEXTA a.s. využívá moderní konstrukční systémy, díky kterým lze dřevostavbu maximálně přizpůsobit individuálním požadavkům klienta. Variabilita dřevěných montovaných staveb jde dokonce tak daleko, že se dům vymezí jen vnějšími stěnami a zákazník si půdorys navrhne dle sebe (aniž by se musel přizpůsobovat nosným stěnám).

Dřevostavby VEXTA

5. Zdravé a ekologické bydlení

Dřevo je přírodní materiál, který se ve stavebnictví používá od nepaměti. Kontakt s ním na lidskou psychiku působí harmonicky a to samé platí také o dřevostavbách. Kromě toho vyrovnává vlhkost v interiéru a udržuje optimální mikroklima, které je vhodné také pro osoby trpící astmatem či alergiemi.

Dřevostavby jsou velmi ekonomické – k výstavbě jednoho domu je zapotřebí jen cca 65 m3 dřeva. Příroda tolik stavebního materiálu „vyprodukuje“ za necelé dvě minuty. Výrobní proces se navíc obejde bez jakýchkoliv moderních technologických procesů. Stromy potřebují k růstu pouze půdu, vodu, vzduch a sluneční energii. A jakmile se život dřevostavby schýlí ke konci, lze ji demontovat a použít třeba na vytápění.

6. Dřevěné domy vydrží stejně dlouho jako zděné stavby a mnohem hůř hoří

Jsou-li dodrženy všechny technologické postupy, pak je životnost dřevostavby srovnatelná se zděným domem. Důkazem, že ve vašem dřevěném montovaném domě budou bydlet i vaše děti, budiž skanzeny nebo staré dřevěné domy na vesnicích. Dřevo je „držák“, jehož kvalitu znali i naši předkové. A pokud máte strach, že při sebemenším požáru shoří jako papír, hoďte ho za hlavu.

Jistě, dřevo samozřejmě hoří, nicméně koncept moderních dřevostaveb je velmi důmyslný. Součástí sendvičových konstrukcí bývají stavební desky z nehořlavých materiálů a není-li během požáru zasažena nosná konstrukce, měla by po uhašení stačit pouhá výměna těchto desek.

Dřevostavba patrová

Proč svěřit realizaci dřevostavby profesionálům z firmy VEXTA?

Pokud vás výše zmíněné výhody přesvědčily, neváhejte kontaktovat společnost VEXTA, která staví tzv. katalogové dřevostaby, ale nebrání se ani realizaci atypické dřevostavby dle vašeho vlastního návrhu. Odborníci z firmy VEXTA se postarají o to nejzákladnější – pomohou vám vyhledat vhodnou stavební parcelu. O kvalitě provedení dřevěných montovaných domů se můžete přesvědčit v Šestajovicích (Praha – Východ), kde je každý den kromě pondělí a svátků otevřen vzorový dům. Další vzorové dřevostavby na klíč najdete v Obříství u Neratovic a Dubí u Teplic.

A pro ty, které dřevostavby nepřesvědčily, ale přesto touží po energeticky nenáročné domácnosti, má VEXTA ještě jedno řešení. Firma provádí také revitalizaci obvodových plášťů budov, jehož součástí je i zateplení fasády. Výhody tohoto opatření nespočívají jen ve výrazné úspoře energií, ale také ve zvýšení vnitřní povrchové teploty, zvýšení tepelné akumulace, posílení statiky, odstranění tepelných mostů, snížení hlučnosti a celkově lepšímu vzhledu. V rámci komplexních služeb pro vás VEXTA ve spolupráci s firmou Window Holding a.s. zajistí také výrobu a montáž kvalitních okenních systémů VEKRA.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.