Proč si (ne)pořídit krb?

Znáte něco příjemnějšího, než podzimní relaxaci u rozpáleného krbu? Jen si to představte – za okny sviští meluzína a příroda se pomalu připravuje na příchod kruté zimy. Vám to ale nevadí a naopak si za zvuků praskajícího dřeva vychutnáváte poněkud disharmonické, ale přesto uklidňující plápolání ohně. Počkat, vy zatím o krbu jen uvažujete?

Krb je perfektní věc a přinese vašemu bydlení spoustu výhod. Nedělejte však ukvapení závěry a před pořízením si odpovězte na několik základních otázek. Je vůbec pro vaše bydlení vhodný? A máte pro něj dostatečně dimenzovaný komín? A co palivo, seženete ho za dobrou cenu?

Vše má svá pozitiva i negativa

Hotová krbová kamna či krbové vložky dokáží navodit nezaměnitelnou atmosféru. Jsou funkční dominantou každého interiéru a to i v momentě, kdy v něm zrovna neplápolají plamínky. Většinu lidí, kteří se rozhodnou pro vlastní krb, k myšlence přivedla návštěva známých, kteří ho již mají. I vy jste možná vnímali příjemné sálavé teplo a krásu samotného krbu, ale neuvědomili jste si, že při realizaci můžete narazit na jisté překážky. Ještě předtím, než se pustíte do stavby krbu, si pro jistotu sestavte seznam výhod a nevýhod.

Výhody

Estetika – Krb umocní charakter interiéru a stane se jeho největší dekorací. Na trhu je nespočet designových řešení a i vy jistě najdete takové, které bude slušet právě vaší domácnosti.

Efektivní a ekologické vytápění – Trápí vás vysoká náklady za teplo? Krbové dřevo je levné a můžete ušetřit spoustu peněz. Vytápění suchým dřevem je navíc i šetrné k přírodě, protože při spalování nedochází k produkci nadměrného množství zplodin.

Možnost vytápění bez topných tělesKrby nepotřebují topná tělesa pro rozvod tepla. Zbavíte se ústředního topení, které vám dlouhé roky překáželo.

Rychlost vytápění – Krb je neustále v pohotovosti a jakmile zapálíte polena, začne vydávat příjemné sálavé teplo.

Nevýhody

Ruční obsluha a nutnost údržby – Krb není možné zautomatizovat a nezbude vám, než přitápět ručně. Navíc vám přibude další práce v podobě čištění topeniště.

Náročnost na stavební řešení – náročnější řešení musí být součástí projektové konstrukce objektu.

Tak co vy na to? Překousnete nevýhody a začnete si užívat chladné zimní večery na sto procent?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.