Pro restaurátory z Ateliéru Fiala je každá renovace výzvou

Kdo je to restaurátor? Odborník, který dokáže vdechnout nový život starožitnému nábytku. Mág, pro kterého je děsivý stav uměleckých děl velkou výzvou. Pokud jste podědili zajímavé kousky po prarodičích a nechcete se jich vzdát, možná by nebylo od věci, kdybyste je svěřili zkušeným řemeslníkům. Práce restaurátorů však nespočívá jen v celkové renovaci. Poradí si také s opravami a úpravami.

Povolání restaurátora zavání řemeslnou činností, uměním a tak trochu i bohémstvím. Alespoň to tvrdí renomovaní profesionálové z pražského Ateliéru Fiala. Zakladatel David Fiala – vnuk známého akademického malíře Josefa Fialy (žák Vojtěcha Hynaise) se původně zabýval pouze renovací uměleckořemeslných památek a dřevěných starožitností, ale postupem času rozšířil záběr služeb i o další umělecké obory. K významným zakázkám, na kterých se ateliér Fiala podílel, patří restaurování historického nábytku na kroměřížském Arcibiskupském zámku, renovace sedacího nábytku pro Úřad vlády nebo restaurování oltáře a mobiliáře v Katedrále sv. Václava v Olomouci.

Jak restaurátor pracuje?

Prvním krokem je pečlivé nafocení restaurovaného předmětu. Ať už jde o komodu, obraz nebo staré hodiny, restaurátoři z Ateliéru Fiala fotografují všechna poškození a poté vypracují popis, restaurátorský záměr a cíl.

Poté následuje samotná renovace. Jednotlivé kroky se liší v závislosti na charakteru a rozsahu práce, ale vždy jde o vysoce odbornou činnost, která vyžaduje hluboké znalosti a zkušenosti. Pokud vás zajímají podrobnosti, přečtěte si popis renovace komody z osmnáctého století.

Ateliér Fiala starožitnosti také prodává

Starožitnosti mají magické kouzlo a navodí ve vašem obydlí jedinečnou atmosféru. Ateliér Fiala zajišťuje prodej krásných starožitností v e-shopu. Najdete mezi nimi nábytek, obrazy i drobnější dekorace v podobě sošek. Jsou názorným příkladem toho, jak mistrnou práci restaurátoři odvádí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.