Jak postupovat při zařizování dřevěné podlahy

Upravená dřevěná podlaha budí příjemný a luxusní dojem. Ošetření dřeva pro dlouhou životnost a stále krásný vzhled naštěstí není příliš složité. Stačí jenom vědět, jaké přípravky použít a do jakých místností vybrat právě dřevěnou podlahu. Se všemi těmito problémy vám poradí tento článek.

Kam plánujete podlahu umístit

Dřevo je přírodní materiál s poměrně stabilními vlastnostmi. Ovšem právě proto, že má přírodní původ, je citlivé k působení vody a případnému výskytu hniloby. Dřevěná podlaha by měla být v takové místnosti, kde je po většinu roku stabilní teplota a nižší vzdušná vlhkost. Při vytírání a rozlití vody se vždy snažíme přebytečnou vlhkost co nejrychleji odstranit. Jakmile se dovnitř dřeva dostane voda, může dojít k bujení plísně a nastartování hnilobných procesů. Naštěstí řada přípravků pro ošetření dřeva si s tím umí poradit. Následně zbývá vymyslet, jestli toužíte po klasické prkenné podlaze, velkých zámeckých parketách, nebo sáhnete po již hotových dřevěných plovoucích parketách.

Jak ošetřit dřevo

Pokud chceme, aby nám podlaha dlouho vydržela v nejlepší kondici, je dobré vybírat co možná nejvíce tvrdé dřevo. Mezi tvrdé dřevo patří dub, buk, javor, jasan, ořech, akát a habr. Parkety z tohoto typu dřeva mají o něco delší životnost a bývají méně náchylné proti působení vnějších vlivů. I tak je ale nesmírně důležité jejich správné ošetření. Při úpravě je možné vybírat mezi laky na dřevo, vosky či oleji. Každý z těchto způsobů má své výhody i možná úskalí.

Lak nebo olej?

Při nalakování povrchu dřeva získáme krásný hladký výsledek. Dojde k zabránění vniknutí vlhkosti dovnitř, kdy voděodolný lak vytvoří ochrannou vrstvu. Nevýhodou této metody je možnost poškrábání parket nábytkem i nevhodnou obuví. Případný problém mohou znamenat i psí drápky. Oproti tomu speciální vosky a oleje na dřevo se vsáknou, čímž naplno vynikne jeho krásný vzor. Tento styl nabízí i jednoduchou opravu poškozených míst. Na druhou stranu je však nutné pamatovat na to, že dřevo budete muset jednou za čas podrobit revizi a provést údržbu v podobě nového nánosu vosku či oleje na dřevo.

Chcete dokonalý vzhled dlouhá léta? Pravidelné údržbě se nevyhnete

Pro krásně vypadající dřevěnou podlahu je nutné dodržet několik zásad. Za prvé ji nesmíte umístit do nevhodných prostor s velkou vlhkostí a nestálými teplotami. Druhým předpokladem je správné ošetření pomocí laku, vosku či oleje na dřevo. Zároveň je nutné pamatovat na to, že dřevěná podlaha vyžaduje speciální péči. Používejte čisticí přípravky určené na dřevo a vyhněte se silně působícím saponátům. Jakmile zjistíte, že dřevěná podlaha vypadá lehce ošuntěle a že již ztratila svůj původní lesk, je to známka, že je nutné provést další úpravu v podobě nového nánosu vosku, případně oleje na dřevo.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.