Předěláváte podkroví? Sepsali jsme pro vás tipy na co si dát pozor

Rekonstrukce jinak nevyužitých půdních prostor je u nás poměrně oblíbeným způsobem, jak přijít k dalšímu pokoji nebo dokonce celému bytu. Celý proces má však svá specifika. Jaká to jsou a na co je potřeba si dát pozor?

Bez plánování se neobejdete

Zatímco u tradičních bytových prostor je rekonstrukce bez profesionálně zpracovaného plánu poměrně běžnou, i když nedoporučovanou, záležitostí, při rekonstrukci půdních prostor se tento přístup nevyplácí. Půda je totiž sama o sobě atypickým prostorem, a to nejen kvůli sešikmené střeše. Do prostoru zasahují i nosné trámy, a tak je potřeba je do plánování dispozic a rozmístění nábytku zahrnout. „Při správném plánování jsou nosné trámy naším spojencem, nikoli nepřítelem. Člení půdní prostor a poskytují nám záchytné body například pro umístění nábytku,“ říká přední česká bytová designérka Anke Glut. Ta ve svých realizacích upřednostňuje koncepty s jasným názorem a přírodní materiály, jako je kov, beton či dřevo. Dřevo je zároveň podle Anke jedním z nejtypičtějších prvků, které v půdních bytech a pokojích najdeme a je nutné s ním nakládat opatrně.

„Své návrhy tvořím ve 3D realizaci, která budoucím obyvatelům daných prostor napoví, jak bude finální výsledek vypadat. Při rekonstrukci půdy díky tomu například dopředu víme, zda bude prostor dostatečně prosvětlený a co se do něj všechno vejde a jak musí být který nábytek rozmístěn. To je naprosto klíčové,“ dodává Anke.

Zvažte nábytek na míru

Při rekonstrukcích se v Čechách zakázkový nábytek ještě tolik nenosí a lidé ho nezřídka vnímají jako daleko nákladnější investici. A přestože je prvotní investice do nábytku na míru vyšší, z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Obvykle je totiž vyráběn z kvalitnějších  materiálů, je odolnější a předně plně funkční. „Nábytek na míru nemá žádná hluchá místa a lze využít veškeré prostory do posledního centimetru, což ocení právě obyvatelé malých či atypických prostor. Při spolupráci s designéry není výjimkou sleva na celou zakázku, neboť každý designér má většinou prověřenou síť dodavatelů a řemeslníků, se kterými spolupracuje a u kterých má vyjednanou výhodnější cenu. V důsledku tak rozdíl v ceně nemusí být tolik patrný,“ doplňuje Anke Glut.

Nepodceňujte výběr oken

Prosklená plocha by v půdních prostorech měla tvoři 10-15 % podlahového prostoru místnosti. Zároveň je ale nutné i pečlivě rozmyslet, kam chcete okna umístit. Musí totiž zajistit dostatek světla a zároveň se může lehce stát, že vám je na jedné straně památkáři například vůbec nedovolí. „Pokud je to možné, je i u půdních prostor dobré udělat jedno klasické okno, tedy svislé. To lze umístit buď na štítovou stěnu nebo do arkýře. I jedno takové okno dovede prostor opticky rozšířit a daleko lépe prosvětlit,“ říká Anke.

Zapomeňte na tmavé barvy

Když přijde na řadu výběr barev zdí, vřele doporučujeme držet se světlých odstínů. „Společně se dřevem bude vypadat báječně bílá, krémová nebo klidně i velmi světle šedá. Tmavé odstíny se poté hodí vyloženě na dekorace, jako jsou polštářky, přehozy apod. Obecně se ale snažíme podkroví dekorovat do světlých barev, které nám pomohou místnost provzdušnit,“ uzavírá Anke Glut.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.