Jak probíhá dražba domu v exekuci? A proč se ji zúčastnit?

Exekuce je termín, kterému se v rámci běžné konverzace spíše vyhýbáme, protože netušíme, jak je na tom protistrana po finanční stránce. Důvod je zřejmý, dle statistik bylo v roce 2019 v Centrální evidenci exekucí vedeno téměř 800 tisíc lidí – setkání s někým, kdo se dostal do spirály dluhů, je proto poměrně běžné. Na druhou stranu není od věci projevit zájem o nemovitosti, jež exekutorský úřad nabízí k prodeji v dražbě. Pokud jste vždy snili o vlastním bydlení, ale nepodařilo se vám na něj ušetřit adekvátní částku, zkuste své štěstí v této sféře. Ještě před tím si přečtěte, jak probíhá dražba nemovitosti a udělejte si o problematice ucelenější představu.

Kdo může dražit?

Dražby nemovitostí v exekuci se může zúčastnit každý, kdo dosáhl 18 let a zaplatí dražební jistotu, případně zástupce pověřený plnou mocí. V dražební síni mají dveře zavřené dlužníci, jejich partneři, soudní exekutoři, soudci a jejich personál.

Kde dražba nemovitostí v exekuci probíhá?

Dražby domů v exekuci probíhají dle údajů, které exekutorský úřad v dostatečném předstihu zveřejní ve vyhlášce. Tedy v určitý čas v předem určené dražební místnosti, případně elektronicky na internetu (také v případě této varianty musí účastníci složit dražební jistotu).

Kdo nemovitost získá?

Dražba nemovitostí v exekuci má vždy jednoho „vítěze“ pro každou jednotlivou draženou položku. Nemovitost připadá tomu, kdo nabídne největší částku. Dražit se začíná na dvou třetinách obvykle tržní ceny, a v případě, že se nemovitost nevydraží, putuje do dalšího kola za ještě nižší cenu.

Předmětem dražby může být rodinný dům, bytová jednotka, ale také pozemek či komerční prostory. Více se o problematice dražby a exekuce nemovitostí dozvíte na portálu drazby-exekuce-nemovitosti.eu, který provozuje Exekutorský úřad Ostrava.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.