Zlaté slitky, mince, nebo dukáty? My máme jasno!

Zajímáte se o způsoby, jak chránit své úspory před inflací? Měli byste! Tento nepříjemný ekonomický jev je dokáže pěkně znehodnotit. Platí zde přitom přímá úměra. Čím více máte naspořeno, o tím více přijdete.

Inflace se obávají malí i velcí střadatelé. A to plným právem. V meziročním srovnání se zvýšila o více než čtyři procenta. Nejvíce zdražilo bydlení a stavební materiály. Ty v některých případech dokonce o sto procent.

Cenová spirála se roztáčí

A drahé, v mnoha případech přímo nedostupné stavební materiály činí více nedostupným i bydlení, ať již nové nemovitosti, či rekonstrukce těch starších. Tím se roztáčí cenová spirála, z níž, zdá se, není úniku. A ekonomové přitom varují, že bude hůř. To se týká například cen energií, které mohou zdražit o dalších třicet procent. To vše pro drobného střadatele nejsou nijak dobré zprávy. Pro ty velké mohou být i likvidační. Výdělek je v mnoha případech předpokladem podnikání. A když nevyděláváte, necítíte potřebu podnikat.

I proti inflaci lze bojovat

Naštěstí existují způsoby, jak se z tohoto ekonomického marastu dostat ven. Jedním z nich je investiční zlato. V jeho prospěch momentálně hrají dva hlavní faktory. Jeho v dlouhodobém horizontu stálá cena a nulové DPH. To je kombinace, která jej coby investiční nástroj staví na piedestal. A upozaďuje ty konkurenční včetně nemovitostí, cenných papírů, umění, ale také dalších drahých kovů – diamantů a stříbra nevyjímaje. Poptávka po investičních stříbrných mincích (bullions) i slitcích v poslední době rapidně klesá. A to právě kvůli zmíněnému DPH. Stojíte-li proto před volbou, zda zvolit zlato, nebo stříbro, doporučujeme vám zvolit zlato.

Zlato je v kursu

Jak ostatně již učinila řada vašich předchůdců. Prodejci zlata hlásí přímo raketový nárůst nových klientů. Vůbec nejvíce za celou dobu své existence jich jen za uplynulý rok zaznamenal vůbec největší prodejce s investičním zlatem, e-shop www.zlate-mince.cz. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu. A nyní tito kupci z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká zakladatel e-shopu Pavel Trtík. A dodává, že lidé dnes nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.

Investiční zlaté slitky

A do jaké formy zlata je vhodné investovat, když zlaté cihličky žádná česká mincovna nevyrábí? Prim na českém trhu jednoznačně hrají švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Jsou světově proslulé, a přitom cenově dostupné. Ve srovnání s jinými švýcarskými nebo německými slitky tedy určitě.

Investiční zlaté mince a dukáty

Uvažujete-li menší investici, zvažte zlaté mince Wiener Philharmoniker. Třeba nové a nedotčené z roku 2021, které nejdete v nabídce dobrých e-shopů. Doporučit však lze i investici do svatováclavských zlatých dukátů, jejichž cenu navyšuje i jejich sběratelská hodnota. Vydávají se totiž v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

České zlato v oblibě i u Slováků

Podobná situace vládne u našich slovenských sousedů. I ti mají zlato v oblibě. A rádi ho nakupují v Čechách. Pořídí ho u nás totiž levněji, než kdyby nakupovali ve své domovině. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ uzavírá Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.