Plexisklo a jeho využití v domácnosti a na zahradě

Říká vám něco zkratka PMMA? Jedná se o materiál s výjimečnými vlastnostmi a pravděpodobně ho již v nějaké podobě využíváte. Nebudeme vás dlouho napínat – nejde o nic jiného než o polymethylmethakrylát. Stále nic? Tak tedy plexisklo – už jste „doma“? Samozvaná náhražka a výrazně levnější alternativa klasického skla byla objevena ve 30. letech minulého století a charakterizuje ji kombinace nízké hmotnosti, velké odolnosti, vysoké pružnosti a snadné manipulace.

Kde se s plexisklem běžně setkáte?

Možnosti využití tohoto syntetického polymeru jsou velmi pestré. Plexisklo či organické sklo se hojně používá v domácnosti, ale také v komerční sféře a v průmyslu. Díky specifickým vlastnostem si ho oblíbili především výrobci pergol a skleníků, ale vyrábí se z něj také obrazy či jiné dekorativní předměty. A protože má ze všech plastů největší propustnost světla, nedají na něj dopustit ani interiéroví architekti a nábytkáři.

Jaké je aneb co od plexiskla čekat?

PMMA je čirý a bezbarvý materiál, a to nezávisle na síle vrstvy. Ačkoliv je absolutně průhledný, lze ho snadno probarvit. Ohýbání plexiskla je možné při teplotách od 130 do 140 °C, kdy se konzistence mění na „kaučukovitou“ a v takovém stavu lze hmotu dobře tvarovat. V případě potřeby lze plexisklu vrátit původní tvar (má tzv. tvarovou paměť).

Plexisklo je ceněno především pro svou vysokou odolnost proti mechanickému poškození, zředěným alkáliím a méně koncentrovaným kyselinám. Nepoškodí ho voda, výkyvy teplot ani bakterie.

Standardní propustnost světla plexiskla činí cca 92 % v celém barevném spektru. Dobře odolává teplotám do cca 80 °C a je ceněno pro svou schopnost termoizolace.

K nevýhodám patří nižší povrchová tvrdost – plexi lze poměrně snadno poškrábat.

Kdo vám s plexisklem pomůže?

Sháníte-li někoho, kdo nenabízí pouze prodej plexiskla, ale také související služby, jako jsou frézování, lepení, ohýbání a řezání plexiskla, obraťte se na AZ PLASTIK. Odborníci sbírají zkušenosti již od roku 1992 a disponují špičkovou technikou – mimo jiné nejmodernějším laserem na plexi v ČR.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.