Co by mělo splňovat kvalitní studentské ubytování?

Studenti jsou poměrně specifickou skupinou lidí, která má hned několik charakteristik. V první řadě se jedná o mladé lidi, dále o osoby, které nemají zase tolik peněz na rozhazování, a v neposlední řadě se jedná o osoby, které ne vždy během studia bydlí ve svém rodném městě. Samozřejmě mnoho z nich je během studia na vysoké škole vyrazilo měst jiných, a zde je třeba bydlet na koleji, či v pronajatých bytech. Pojďme se tedy podívat na to, jak by mělo takové studentské ubytování vlastně vypadat, aby bylo spjato s bezproblémovým studiem, soukromím, ale i zábavou.

Studijní prostor je to nejdůležitější

Co je naprostým základem daného bytu nebo kolejní buňky, to je rozhodně nutný studijní prostor. Obvykle stačí středně velký stůl a samozřejmě také pohodlná židle. Bez obojího se dnes studenti jenom těžko obejdou. Zde se tak mohou učit, ale také psát bakalářské práce. Tedy pokud nevyužijí současných možností a nabídek, které jim vycházejí v tomto směru vstříc. Tedy nabídek, kdy může být podklady pro danou práci napsány za ně, a to profesionálem. Plně tak bude odpovídat potřebám jak studentů, tak i školy jako takové.

Základem daného studijního prostoru je však nejenom pohodlnost, ale také dostatek světla. A to jak světla denního, tak samozřejmě i světla vytvořeného lampičkou či lustrem. Ve studentském světě totiž není výjimkou učení dlouho do noci.

Bez pohodlné postele to nejde

I během náročného zkouškového období se však musí odpočívat. A ten nejlepší odpočinek samozřejmě přinese spánek, díky kterému lze zregenerovat tělo, ale i mysl. Stejně tak člověk načerpá energii na nový den. A tak kvalitu postele, ale stejně tak i použité matrace logicky nelze podceňovat.

Navíc mnoho studentů je zvyklých učit se například i v posteli, a to když leží. Tím daná matrace dostává ještě více zabrat než obvykle, a její kvalita by tak měla být skutečně prvotřídní.

Správný je i dobrý výběr spolubydlících

Čím je ale bydlení pro studenty charakteristické, to je i to, že v daných bytech nebydlí sami, ale často jich je zde hned několik. To má samozřejmě své plusy a mínusy. Potřebujeme-li psát seminární práce, mohou nám pomoci, nebo nám ji i za drobný úplatek napsat. A pokud ani oni nepomohou, stále máme možnost obrátit se na profesionální možnosti zpracování podkladů. Dále nám mohou pomoci s učením, či s řešením různých úkolů a projektů.

Negativem však může být to, že pokud se mi zrovna potřebujeme učit, oni mohou mít párty či jinou zábavu do ranních hodin. Ideální je v tomto směru volit spolubydlící ze stejné fakulty, nejlépe oboru i ročníku. Daný rozvrh dne tak budeme mít víceméně podobný.

Správná lokalita je základ

Kromě popisu bytu a spolubydlících je však nutné zaměřit se i na to, abychom při výběru správného studentského bytu vybrali tu správnou lokalitu. Tedy ideálně blízko budovám samotné fakulty, nebo blízko zastávek MHD, kterou se následně můžeme do školy pohodlně dopravit. A to jak v době běžného studia, tak i v době, kdy budeme potřebovat konzultaci naší diplomové práce. Této konzultaci se samozřejmě nevyhneme nikdy. Navíc je nezbytná přímo k tomu, abychom byli směřováni na skutečně správnou cestu, která znamená úspěšné zakončení studia.

Při výběru lokality by však měla hrát roli také cena, a to samotného bytu. Ta sice bývá rozpočítána i mezi ostatní obyvatele daného prostoru, ale přece jenom, jak jsme již zmínili, student patří do skupiny osob, která zkrátka nemá na rozhazování. A cenou samotnou neurčuje pouze nájem jako takový, ale i platby za energie, ale také do společného fondu, či platby za televizi, internet a další nezbytnosti, bez kterých se mnozí z nás zkrátka neobejdou.

Foto: https://www.abdn.ac.uk/study/international/accommodation.php

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *