Sprinklerové zařízení – důmyslný protipožární systém, který nás chrání již přes 200 let

Obchodní centra, výrobní haly, sklady a mnohé další komerční či průmyslové budovy musí být připraveny na situaci, kdy vypukne požár. Do příjezdu hasičů může oheň napáchat obrovské škody a právě z tohoto důvodu se v objektech instalují stabilní hasicí zařízení, která dokáží následky požáru výrazně zmírnit a často ho zcela uhasit. Systém, jehož historie se datuje od 70. let 19. století, se nazývá sprinklerové hasicí zařízení, a přestože vám tento název možná moc neřekne, pravděpodobně jste ho již někdy viděli.

Z čeho se sprinklerové zařízení skládá a jak funguje?

Sprinklerové zařízení se skládá ze zdroje vody (původně byl zásobník vody umisťován na střeše objektu v tzv. gravitační nádrži) a sprinklerové soustavy, tedy potrubních rozvodů, ventilových hlavic a sprinklerových hlavic. Nedílnou součástí systému jsou také hlavní sprinklerová čerpadla, která pohání motor (v ideálním případě kombinace elektro a dieselového motoru).
Jakmile se požární ochrana aktivuje (v momentě, kdy teplota v místnosti dosáhne nastaveného limitu), začne proudit voda z čerpadel, skrz tlakové vedení, do rozdělovacího potrubí, které je osazeno řídícími ventily. Z rozdělovacího potrubí vedou další potrubní rozvody, kterými voda proteče až ke sprinklerovým hlavicím umístěných na rozdělovacím potrubí. To se nejčastěji nachází pod stropy, v regálech nebo na jiných exponovaných místech.

Stabilní hasící zařízení

Když voda škodí stejně jako oheň

A jak se řeší požární bezpečnost v místech, kde je spuštění standardního stabilního hasicího zařízení problematické? Respektive tam, kde může voda způsobit podobné hmotné škody jako oheň? V prostorách archivů, skladech hořlavých a chemických látek, datacentrech, serverovnách apod. se využívají takzvané hybridní systémy, které umožňují hašení pomocí dusíku a rozprášené vody. Hybridní systémy jsou díky kombinaci snižování kyslíku a zchlazení prostředí velmi efektivní a zároveň ekologické, protože chráněné prostory nevyžadují žádné nákladné stavební úpravy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.