Hodnota perského koberce časem roste. Ale musíte se o něj dobře starat

Hodnota naprosté většiny věcí v domácnosti v průběhu času klesá. Drahá elektronika je za pár let k mání „za pakatel“ a za opotřebovaný nábytek by vám zájemci nabídli jen zlomek původní částky. Najdou se však i výjimky, které lze považovat za zajímavé investice. Jednou z nich je perský koberec.

Perský koberec je fenomén a v posledních letech se o něj zajímá stále více milovníků bydlení. Lze na něj pohlížet ze dvou úhlů – jako na stylové zařízení, ale také jako na skvělou investiční příležitost. Jeho hodnota totiž časem rychle roste. Podmínkou je, aby byl v dobré kondici.

Rozhodnete-li si pořídit perský neboli orientální koberec, řiďte se následujícími doporučeními. Údržba není nijak složitá, ale budete ji muset provádět pravidelně, jinak koberec sejde. Odměnou vám bude jedinečný kousek, který pozvedne úroveň interiéru.

Perský koberec vybírejte podle zátěže

Zda bude perský koberec vypadat dobře i po letech, ovlivní především míra zatížení. Umístíte-li do frekventovaného prostoru jemný materiál, logicky se znehodnotí. Proto byste měli umístění probrat s kvalifikovaným prodejcem a nechat si od něj doporučit vhodné řešení.

Po perském koberci by se nemělo chodit v pevné obuvi a zároveň není vhodné ho zatěžovat těžkým nábytkem. A ještě něco: raději v blízkosti „peršana“ nekonzumujte špatně čistitelné potraviny. Případně si do jídelny pořiďte vzorovaný typ, na kterém se případné znečištění „ztratí“.

Jak na běžnou údržbu?

Vlněný perský koberec vysávejte po směru vláken, ovšem nikoliv na plný výkon (snižte na středovou polohu). Vyhněte se čištění pomocí rotačního či klepačního kartáče – ty by mohly vytrhat vlasy.

Velkou výhodou perského koberce je fakt, že má duté mastné vlákno. To odpuzuje tekutiny, takže se nečistoty nevsáknou tak rychle, jako je tomu u jiných koberců. Přesto se v případě polití kávu či vínem vyhněte agresivním chemickým přípravkům a koberec čistěte jádrovým mýdlem s minimálním množstvím přísad. A vždy jej rovnou vyčistěte po celém povrchu – předejdete tak nehezkému barevnému rozdílu mezi vyčištěným místem a zbytkem koberce.

Dojde-li k silnému znečištění, na které nestačíte, neváhejte si zavolat profesionály. Jsou situace, kdy perský koberec zachrání jedině odborné čištění.

A kde se po perských kobercích poohlédnout? Chcete-li se vyhnout riziku nákupu falzifikátu, zajděte si vybrat k renomovanému prodejci BUCHARA (www.buchara.cz). Chlubí se největším výběrem v ČR!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.