Nechceme studené stěny

Často se setkáváme s tím, že sedíme v místnosti, kde se topí, teplota je dostatečně vysoká, ale přitom stále máme pocit, že cítíme chlad. Jednou z možností je, že chlad prochází stěnami zvenčí.

Hrubá stěna nemusí izolovat dostatečně

Obecně se předpokládá, že tento problém mají jen panelákové byty, které měly tenké stěny a ne zrovna nejlepší izolační vlastnosti. Proto se již většina paneláků zateplovala, aby nedocházelo k velkým únikům tepla. Stejný problém však mohou mít i starší rodinné domy s tloušťkou stěn až 40cm. Převládá názor, že to je dostatečná tloušťka zdi, aby dokázal zajistit izolaci budovy. Je to však omyl. Vlastnosti stavebního materiálu, stavební technologické postupy, věk, to vše způsobuje, že i takto tlusté zdi mohou mít velmi špatné izolační vlastnosti. Zdi v zimě velmi rychle chladnou, a tak i přes vytápění od stěn sálá chlad.

Izolace nátěrem

Abychom tomu zabránili, potřebujeme stěny izolovat. Izolace vnějších stěn je časově, technicky, ale hlavně finančně náročný krok. Je nejúčinnější, ale ne vždy je možné z několika důvodů ho realizovat. Izolovat je možné i vnitřní stěny, např. sádrokartonovým obložením s izolační vrstvou. Tato možnost je o něco jednodušší, ale i přesto přináší komplikace, zejména zmenšení podlahové plochy místnosti.

Jak tedy vyřešit problém s chladnými stěnami? Hledáme řešení, které nebude finančně náročné, technologicky ho zvládne každý trochu šikovnější kutil, ale samozřejmě i mistryně, bude rychlé a účinné. Řešení jsme našli. Je jím termoizolační přísada do barvy.

Mikročástice izolují

Keramické mikročástice, které jsou základní složkou takové přísady do barvy, zajišťují zvýšení izolačních vlastností zdí o 50 procent, čímž se zamezí úniku až 25 procent tepla. K dosažení těchto výsledků nepotřebujete stavební úpravy, stačí při malování přidat do barvy tuto přísadu, a keramické mikročástice se postarají o zvýšení izolačních vlastností zdí. Nepříjemným průvodním znakem studených stěn je tvorba plísní. V místech, kde se setkává teplý vzduch se studenou stěnou, srážejí se vodní páry, na stěně se tvoří kapičky, které jsou živnou půdou pro různé plísně. Pokud to trvá déle, tak v těchto částech vidíte tmavé fleky. Pokud se však použije izolace, stěny nejsou studené, vlhkost se nesráží a plísně nemají šanci. Ma rozdíl od klasické izolace Thermalmix nesnižuje jen tepelné ztráty stěn, Thermalmix vytváří speciální tepelnou bariéru, a teplo odráží zpět do místnosti. Termalmix také zlepšuje tepelné vlastnosti již izolovaných stěn a pomáhá zabránit únikům tepla v zimě a zbytečnému zahřívání místností v létě.

Nátěr chrání i podlahu

Keramické mikročástice nejsou jen součástí přísady do barvy, ale pomáhají izolovat i podlahy. Izolační nátěr na podlahy pracuje na stejném principu, ale je to bezbarvý akrylový nátěr, který se nanese na podlahové plochy. Je možné jej aplikovat na beton, laminátové podlahy, obklady a dlažby, a na všechny dřevěné povrchy. Doporučuje se i pod podlahové topení na zvýšení účinnosti. Nezanechává povrch drsný, nezanechává nepříjemný zápach. Aplikuje se štětcem, válečkem nebo nástřikem. Umožňuje povrchem opět dýchat. Stejně jako přísada do barvy, pomáhá zabraňovat tvorbě plísní.

Použitím přísady do barvy a nátěru na podlahu dokážeme výrazně zvýšit izolační vlastnosti stěn a podlah, snížíme spotřebu energií, potřebných pro vytápění, a tím snížíme účty za vytápění. Důležité je i zdravotní hledisko, neboť se zabraňuje tvorbě plísní. Tyto produkty a více tipů na šetření najdete na www.ecoprodukt.cz .

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.