Vysoušeče vlhkosti: Odpověď na otázku, jak řešit vodu na oknech

Trápí vás rosení oken? S problémem se v zimním období potýká většina domácností, ale málokdo ví, jak si s tímto nežádoucím jevem poradit. Loužičkami na okenních parapetech a podlaze to bohužel nekončí – obvykle následují plísně a odpadávání omítky. Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí není zdravý a pro osoby s respiračními potížemi naprosto nevhodný. Přesto existuje efektivní opatření v podobě vysoušeče vlhkosti.

Proč k rosení oken dochází?

Vnější prostředí způsobuje ochlazení skla, na kterém se poté z druhé strany kondenzuje vzdušná vlhkost. Kondenzace samovolně nezmizí a jev ustane až s nástupem jara.

Přestože kondenzaci nelze zabránit na sto procent, je snadné ji výrazně omezit. V prvé řadě lokalizujte místa, na kterých dochází k rosení. V případě kondenzace mezi skly je pravděpodobné, že došlo k poškození okenního rámu. Jde o horší variantu a opravdu účinná je pouze výměna oken. Dochází-li k rosení na vnitřní straně, opět se může jednat o projev špatného izolačního dvojskla.

Jak si s kondenzací vody poradit?

Dojdete-li k závěru, že na okna není třeba měnit, naučte se správně větrat. Ideální je několikaminutové intenzivní větrání, a to současně s dalším oknem. Z přílišného poklesu teploty nemusíte mít strach – okny unikne vlhkost s teplým vzduchem, ale stěny zůstanou vyhřáté.

Zároveň se snažte redukovat míru vzdušné vlhkosti – v kuchyni používáním digestoře a v koupelně instalací odvětrávání. Nábytek zbytečně nestavte před radiátory ani těsně u stěn. Zachovejte alespoň minimální mezeru cca 5 cm.

To nejlepší jsme si nechali na závěr. Kladivem na rosení oken jsou vysoušeče vlhkosti. Moderní přístroje udržují vlhkost vzduchu v optimální míře a mimo jiné pohlcují nepříjemné pachy.

Kvalitní vysoušeče vlhkosti vzduchu pro domácnosti najdete například v nabídce specializovaného prodejce ventilatory-shop.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.