Kompletně omítnutý dům za pár dní? Díky strojnímu omítání je to možné!

Nahazování omítek nepatří mezi příjemné a už vůbec ne časově nenáročné činnosti. Výsledek je navíc poměrně nejistý – v případě špatně připravené směsi nemusí omítka držet. Naštěstí žijeme v době, kdy stavitelství neustále probíhá inovacemi a výjimkou není ani technologie omítání. Co byste řekli na to, kdyby se na vašem domě skvěly nové omítky třeba již do týdne? Extrémně rychlou realizaci totiž umožňuje metoda strojního omítání, kterou vám představíme v následujících řádcích. Jaké jsou její výhody oproti běžnému omítání?

Strojní omítání představuje doslova revoluční způsob realizace. Nejde přitom jen o rychlost (až 100 m2 za den!) – strojní omítky jsou navíc vysoce kvalitní. To je dáno suchou maltovou směsí, která se na stavbu dopravuje hotová v pytlích. Na výrobu směsi dohlíží výpočetní technika, která garantuje stejnorodost, rovnoměrnou kvalitu a obsah všech příměsí. Tím je eliminováno riziko výkyvů kvality, které je pro běžné omítání typické.

Vraťme se však k dalším výhodám strojního omítání. Omítky nachází uplatnění uvnitř i venku, a to nejen na rodinných domech, ale také bytových jednotkách a větších průmyslových areálech. Za zmínku stojí velmi dobré tepelné a hygienické vlastnosti, jakožto i možnost využití jako podklad pro další vrstvy. Na strojní omítku se často aplikuje také štuková omítka.

Co se týče realizace, je rychlá a automatizovaná. Po nahození omítacím strojem je omítka stažena latí a po zavadnutí dotažena do perfektní roviny. Pracovní proces je velmi čistý (vzniká jen minimum odpadu) a s ohledem na zautomatizovanou práci lze snadno odhadnout přesnou spotřebu materiálu. Po zaschnutí lze okamžitě provést jakékoliv malířské nebo dekoratérské práce.

Informace jsme čerpali u profesionálů – českobudějovické firmy Ing. Luboše Horňáka, která se zabývá strojním omítáním a souvisejícími činnostmi. Na www.hornak-omitky.cz najdete další důležité informace, například o nejčastěji používaných profilech (viz. rohové omítkové profily) a kontaktní údaje.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.