Hliníková okna a dveře jako předražená zbytečnost? Naopak! Přečtěte si, proč do nich jít

Plastová okna jsou český folklór a nutno podotknout, že nabízí velmi dobrý poměr ceny a užitných vlastností. Samozřejmě za předpokladu kvalitního dílenského zpracování, ale to už je úplně jiné téma. Všímavému oku však neunikne rozdíl mezi Českou republikou a zahraničím. V západoevropských státech jsou mnohem rozšířenější hliníková okna, na která u nás pohlížíme jako na prvek, jenž se vyjímá spíše na kancelářských objektech. Zapomínáme se informovat o skutečných výhodách hliníku a považujeme jej za zbytečně předražený. Realita je přitom úplně jiná!

Proč jsou hliníková okna dražší než plastová?

Odpověď by mohla znít: Protože je hliník dražší než plast. Ale takové vysvětlení by potenciálního zájemce nepřesvědčilo. Cena hliníkových oken ovšem odpovídá jejich kvalitě – jak okna, tak hliníkové dveře jsou konstrukčně tužší než plastové profily, a proto mohou být více namáhány.

Častým argumentem v neprospěch hliníkových oken je tvrzení, že jsou kvalitnější, než je v případě běžné stavby zapotřebí. To ale nemusí být pravda. Hliník je jako stvořený pro výrobu profilů s atypickými nebo většími rozměry, které by u jiných materiálů neobstály.

Další nespornou výhodou hliníkových oken je bezúdržbovost (což mj. platí také pro hliníkové fasády). Hliník si zachovává původní povrchovou úpravu a oproti dřevu se nemusí obnovovat. Mnohem delší životnost má také v porovnání s plastem.

A konečně exkluzivní vzhled. Z estetického hlediska jsou hliníkové systémy na velmi vysoké úrovni – a ačkoliv se nehodí pro všechny typy staveb, obvykle udělají mnohem více parády než plast.

Klíčový je výběr dodavatele

Stejně jako u oken a dveří z plastu a dřeva je v případě hliníkového provedení naprosto zásadní úroveň dílenského zpracování. K nejzkušenějším českým výrobcům patří společnost Pruniwerk, která systémy vyrábí ze špičkových německých a polských profilů. V nabídce renomovaného výrobce najdete také střešní světlíky a požární odvětrávání neboli ZOTK. Více se dozvíte na pruniwerk.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.