Eternit je „věčný“. Své pevní místo má i v současné architektuře

Latinské „Eterna“ znamená věčnost, a právě z tohoto slova byl odvozen název pro materiál, který se již více než sto let využívá na výrobu střešní krytiny. Pokud si značku Eternit spojujete s architekturou do dávno minulých, možná vás překvapí, že právem patří i do moderního stavitelství.

Produkty značky Eternit se vyrábí z ekologických surovin, jako jsou portlandský cement, mletý vápenec, voda a vzduch. Ke stabilizaci se používá celulóza a organická vlákna. Kombinace výše uvedených složek tvoří vláknocementový materiál s výjimečnými vlastnostmi. Je pevný, odolný proti povětrnostním vlivům, stabilní a nehořlavý.

V minulosti se jako „eternit“ označovaly azbestové desky, ale současná podoba materiálu nemá s azbestem nic společného, protože byl nahrazen celulózovými a jinými organickými vlákny.

Moderní střešní krytina

Pod značkou Eternit najdete také moderní střešní krytinu z vláknocementu, známou jako vlnovka (vlnitá krytina) a maloplošná šablona.

Krytina Eternit Dacora je lehká, což ji předurčuje pro použití u novostaveb i rekonstrukcí. Pokládku lze provést několika různými způsoby, z nichž nejčastější jsou tzv. německé, francouzské a dvojité krytí. Nachází však uplatnění také na hospodářských budovách – používá se především krytina Eternit Baltic známá jako azbestová vlnovka.

Německé krytí

Vláknocementové šablony ukládané formou německého krytí snoubí klasiku s modernou. Umožňuje spojení příznivé ceny a jedinečného vzhledu, což jsou dva základní požadavky moderního stavitelství.

Tradiční rozměr 30 × 30 cm doplňují další formáty s hranou od 25 do 40 cm. Německým krytím lze obložit také vikýře, štíty i komíny, což vede k celistvému vzhledu celé střechy.

Francouzské krytí

Eternitovou šablonou o rozměrech 40 × 40 cm lze při způsobu francouzského krytí na koso docílí klasického vzhledu, který se u nás osvědčil již před více než 100 lety. Francouzské krytí nabízí kvalitní, stabilní a odolnou povrchovou úpravu a uplatňuje se také při rekonstrukcích historických staveb.

Stavebníci si francouzské krytí oblíbili pro nezaměnitelný vzhled, ekologický charakter a cenovou dostupnost.

Dvojité krytí

Moderní vzhled s nádechem anglická elegance a vysoká odolnost před povětrnostními vlivy, to je dvojité krytí. Typickými znaky Eternitu Dacora ve vyhotovení pro tento způsob krytí jsou přímé a čisté linie, což umožňují dva typy šablon o rozměrech 30 × 60 cm s pravoúhlými a zkosenými rohy.

Fasádní desky

Vláknocementová stavební deska Eternit Eterplan

Přednostmi vláknocementové stavební desky Eternit Eterplan jsou UV stabilita a odolnost vůči povětrnostním vlivům, mrazu a hnilobě.

Pro své specifické vlastnosti nachází stavební deska Eterplan využití v oblastech zemědělství a průmyslu (kryty ventilačního potrubí, kryty hlav komínů apod.). Zřídkakdy se používá také na fasádách, ale v takovém případě se neobejde bez povrchové úpravy.

Stavební desky Eternit EterBoard HD

Přednosti stavební desky Eternit EterBoard HD jsou dvojité lisování a autoklávování. Volitelné formátování ji předurčuje pro využití v zemědělství a průmyslu.

Rovinné fasádní desky Eternit Cedral

Vláknocementové rovinné fasádní desky Eternit Cedral odolají nepřízni počasí, hnilobě, ohni i mechanickému opotřebení. Jsou určeny pro použití v exteriéru, zejména jako střešní a stropní opláštění. Nabídka čítá desky v základním provedení opatřeném přírodním nátěrem a desítky dalších barevných odstínů.

Fasádní desky Equitone

Vláknocementové desky Eqitone působí tradičním a nadčasovým dojmem. Díky prvotřídním vlastnostem je jejich využití velmi variabilní a architekti je rádi využívají pro originální fasádní kompozice.

Pokud vás vlastnosti eternitových střešních krytin a fasádních desek zaujaly, informujte se o nich u specializovaného prodejce. Navštivte eshop Creaton.cz a najděte vhodné řešení pro vaši stavbu!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.