5 praktických tipů, jak předělat obyčejnou zahradu na oázu klidu a pohody

Máte pod okny vlastní zahradu, ale z neznámého důvodu ji příliš nevyužíváte? Pak je na čase, abyste svůj přístup přehodnotili, protože v dnešní uspěchané době plné stresu je zahrádka velkou výhrou. Můžete se na ni uchýlit vždy, když budete potřebovat duševní vzpruhu. Předpokladem je, abyste exteriér zvelebili k obrazu svému. Někdy však stačí poměrně málo a výsledek předčí veškerá očekávání. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jak zahradu předělat.

1. Příjemné posezení pod střechou nesmí chybět

Jak začít, když zahrada nevypadá příliš k světu? Postarejte se o to, abyste se měli kde schovat před ostrými slunečními paprsky, prudším větrem či nepříjemným deštěm. Zastřešené posezení se jistě stane dominantou a centrem dění.

Zda si necháte altán, pergolu či zahradní domek postavit na míru od truhláře, nebo sáhnete po stavebnicovém systému, záleží na vaší zručnosti a časových možnostech. Každopádně si důkladně promyslete, jak budete zahradní stavbu využívat a podle toho vyberte vhodný typ.

2. Nezbytná úprava terénu

Není nad čerstvě posekaný zelený koberec, na který je radost pohledět. Ale skutečně je na váš trávník takový pohled, nebo spíše připomíná oraniště? Pokud byla zahrada využívána k pěstování či chovu slepic, pravděpodobně se to na terénu podepsalo.

Chcete-li si volný čas na čerstvém vzduchu užívat plnými doušky, chopte se nezbytného zahradního náčiní a dejte se do zarovnávání terénu. Pak podle potřeby zasejte novou trávu a začněte se těšit, až se zahrada začne zelenat.

3. Výsadba zeleně

Zasetím trávníku transformace zahrady teprve začíná. Dalším logickým krokem by měla být výsadba zeleně, bez které by bylo prostředí stereotypní a poněkud fádní.

Nemusí se přitom jednat o pečlivě udržovanou skalku – nechcete-li údržbou zeleně trávit zbytečně moc času, zaměřte se na nenáročné rostliny a keře. Výběr konkrétních rostlin by měl samozřejmě podléhat i typu půdy a nadmořské výšce.

4. Pohodlí jako v obýváku

Jakmile bude zahrada vypadat k světu, můžete se pustit do hledání vhodného zahradního nábytku, protože ani ten by ve vaší oáze neměl chybět.

Zahradní nábytek musí mít hned několik důležitých vlastností. Vyžadujte od něj maximální komfort, odolnost, snadnou údržbu a styl. Zároveň zvažte, zda budete venkovní nábytek přenášet, nebo ho necháte stabilně na jednom místě. A budete-li na zahradě stolovat, zvolte odpovídající výšku a hloubku sedu.

Umístíte-li nábytek někam pod střechu (např. do altánu), budete si moct vybrat i z choulostivějších materiálů. Obvykle narazíte na ratan, umělý ratan, vodní hyacint, kov a dřevo. Špatnou volbou nemusí být ani kvalitní masivní plasty.

5. Nezbytnosti pro ještě větší efekt

Posezení jste vyřešili, ale stále vám na zahradě „něco“ chybí? V rámci zvelebování zahrady jsou možnosti téměř nevyčerpatelné – co byste řekli na houpačku, závěsné křeslo nebo houpací síť?

Ani houpání však není jediným způsobem relaxace. Povinným příslušenstvím každého gurmána je zahradní gril. A milovníci vodních hrátek jistě neopovrhnou venkovní vířivkou. Cena whirlpoolky není nijak závratná – velkým hitem jsou nafukovací vířivky, které jsou k mání i pod 15 tisíc korun a velmi snadno se přenáší.

Extra tip: Přečtěte si inspirativní článek o tom, jak předělat zahradu na chatě!

Kde seženete vše pod jednou střechou?

Kde hledat krásný zahradní nábytek, široké spektrum doplňků, ale také bedny na polstry, nafukovací vířivky a další zboží za skvělé ceny? Zkuste vše pro dům a zahradu na Möbelix – známý prodejce disponuje pobočkami napříč celou Českou republikou a umožňuje i nákup z pohodlí domova na moebelix.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.