K čemu slouží odvlhčovače vzduchu a jak vybrat ten správný?

Příliš vlhký vzduch není pro naše zdraví dvakrát ideální a nedělá dobře ani našim obydlím. Vlhké klima není příjemné, představuje ideální prostředí pro vznik plísní a v neposlední řadě může odstartovat korozi. Vysoká vlhkost přitom není problémem jen pro stavby po povodních – v některých objektech se může vyskytovat celoročně (např. ve stavbách s nevhodně řešenou izolací). Naštěstí existují odvlhčovače neboli vysoušeče vzduchu. Zajímá vás, jak vám mohou tato zařízení pomoct?

Pokud vám někdo tvrdí, že stejnou funkci zastanou i radiátory nebo přenosná topení, argumentujte tím, že odvlhčovače mají až o 60 % vyšší účinnost. Využití odvlhčovačů v praxi je pestré:

  • snižují vzdušnou vlhkost, která poškozuje zdivo i dřevěné prvky (dřevo může začít hnít)
  • jsou vhodné pro alergiky a osoby trpící kožními nemocemi, revmatismem či záněty kloubů
  • perfektně odstraní vlhkost z koupelen, sklepů a prádelen
  • zabraňují vzniku plísní a rezivění

Na jakém principu odvlhčovače fungují?

Vysoušeče nasávají vlhký vzduch z místnosti a následně ho pomocí chladící jednotky ochlazují. Při následném ohřevu dochází ke kondenzaci (kapky putují do odvodňovací nádoby či nádrže) a poté je vzduch vypuštěn zpět. Některá zařízení využívají absorbční technologii (vlhkost je pohlcována absorbentem). Tyto odvlhčovače mají tišší chod, nicméně musíte počítat s nižším výkonem.

Podle čeho se řídit při výběru odvlhčovače vzduchu?

V současné době je k mání široké spektrum přístrojů, které se liší cenou a funkcemi. Ceny nejlevnějších odvlhčovačů pro domácí použití začínají na několika tisícikorunách, za profesionální přístroje určené do větších prostorů zaplatíte několikanásobně více.

Při výběru zohledněte:

  • velikost místnosti
  • výkon (hodnota odstraněné vody během 24 hodin)
  • vzduchový výkon (kvalitní vysoušeč přečerpá veškerý vzduch v místnosti přibližně 2 x do hodiny)
  • objem nádrže (čím větší nádrž, tím méně často ji budete muset vylévat)
  • senzory vlhkosti (kvalitnější přístroje lze nastavit tak, aby se po dosažení určité míry vlhkosti samy vypnuly)

Tip: Nechcete-li při výběru odvlhčovače šlápnout vedle, nechte si poradit od odborníků z CVB s.r.o. V nabídce najdete odvlhčovače pro domácnost, profesionální vysoušeče i bazénové odvlhčovače.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.