Jak vybrat ventilátor?

Jak se vypořádat s nesnesitelným horkem bez požití klimatizace? Pokud z nějakého důvodu klimatizaci odmítáte, dopřejte si příjemný chládek pomocí ventilátoru. Vyberte si mezi stolní, sloupovými, stropními nebo podlahovými ventilátory ten správný model a dejte extrémním teplotám na frak!

Nejpopulárnější ventilátory jsou stojanového typu. Hodí se i pro větší místnosti, nabízí několik rychlostí rotace a otáčejí se do stran, což efekt větrání umocňuje. Některé lepší modely disponují automatickým oboustranným otáčením – vzduch se šíří rovnoměrně a teplota v interiéru je všude přibližně stejná. Praktická je také možnost sklonu větráku.

Cenové rozpětí stojanových ventilátorů začíná na několika stech korunách, ale za nejkvalitnější modely s vyšším výkonem a nadstandardními funkcemi zaplatíte i několik tisíc korun. Průměr vrtule bývá okolo 40 cm.

Alternativou jsou stolní ventilátory s průměrem vrtule okolo 25 cm (k mání jsou i varianty s menším průměrem). Tyto typy ventilátorů jsou určeny na pracovní stůl nebo konferenční stolek. Ventilátory s klipsovým úchytem lze upevnit také na parapet nebo tyč. Nezabírají příliš mnoho místa a bývají levnější než větší stojanové ventilátory.

Pokud se vám klasický design ventilátoru nelíbí, vsaďte na panelové ventilátory. Nejen, že dobře vypadají, ale jsou výškově nastavitelné, oscilují do stran u modelů vyšší třídy můžete počítat také s časovačem, ionizérem vduchu a přehledným LCS displejem. Cena těchto ventilátorů se pohybuje v řádu několika tisíc korun.

Panelový ventilátor

Mezi další typy patří podlahové ventilátory, které nabízí vyšší výkon než klasické větráky. Milovníci designu zase ocení stropní ventilátory, které se často vyrábí v luxusním (např. mosazném) či retro provedení.

Stropní ventilátor

Pozor na bezpečnost

Prakticky všechny ventilátory mají ochrannou mřížku, která brání případnému kontaktu s rotujícími listy. Všechny mřížky však nejsou dostatečně kvalitní – vyberte si model s dostatečně tuhou mřížkou, která není v žádném místě otevřená. Přihlédněte také k velikosti ok. Malé děti mohou většími oky prostrčit prsty.

Tip: Při výběru ventilátoru zohledněte také hlučnost!

Kdy použití ventilátorů není vhodné?

Ventilátor používejte pouze k účelům, pro které byl určen. Uvědomte si, že příliš intenzivní proudění vzduchu zvyšuje odpařování potu a hrozí prochlazení, rýma nebo záněty. Větrák by neměl stát ve vaší bezprostřední blízkosti, ani vám mířit na hlavu. Větrák nepoužívejte ani v prašném prostředí – v takovém případě dochází k víření prachu a alergenů, což je nežádoucí především u osob trpících alergiemi nebo dýchacími problémy.

Při správném používání jsou větráky naopak šetrnější než klimatizace – podle odborníků si organismus zachová přirozené adaptační mechanismy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.