Jak na jarní úklid? Přečtěte si prověřené babské rady!

V souvislosti s příchodem jara se každé správné hospodyňce vybaví jarní úklid. Pokud se na každoroční dřinu chystáte i vy, zcela jistě vám přijdou vhod rady o bydlení, které se z předávají z generace na generaci. Naše babičky moc dobře věděly, jak na jarní úklid a vymyslely efektivní způsoby, které v mnoha ohledech strčí do kapsy i moderní technologie. Ty nejzajímavější se dočtete v tomto článku…

Jak na čištění oken?

Okna, zrcadla a další prosklené plochy většinou přichází na řadu jako první. Jak docílit perfektního lesku a čistoty?

Zaschlé dešťové kapky spolehlivě odstraní studený černý čaj. A vyleštíte-li sklo novinami, neobjeví se šmouhy.

Mušince odstraníte obyčejnou cibulí – rozpulte ji a šťávou potřete inkriminovaná místa. Nechte chvíli působit a mušince budou nadobro pryč.

Zamlžování oken zamezíte roztokem glycerinu a lihu v poměru 1:10.

myti-oken

Jak na praní a čištění textilu?

Bělostných záclonek dosáhnete tak, že je na moc namočíte do teplé vody s několika plátky citronu. Tímto způsobem je zbavíte zažloutnutí a šedi z prachu. Na druhý den záclony vyperte i s citrony – prádlo bude krásně vonět.

Máte-li po ruce staré punčochy, které pustily očko a vy se je chystáte vyhodit – zadržte. Skvěle se hodí k odstranění žmolků z látek. Třete v protisměru vlákna.

Hedvábnému oblečení vrátíte původní lesk lázní v bramborové vodě. Nastrouhejte do vody pár brambor, nechte hodinu louhovat a následně sceďte.

Jak na špínu?

Co s umaštěnou mikrovlnnou troubou? Vložte do jejích útrob rozpůlený citron (řezem nahoru), troubu na 20 vteřin zapnout a poté setřít stěny suchým hadříkem.

Připálené hrnce vyčistíte tak, že do nich nalijete vodu a přisypete sodu na praní. Necháte-li působit do druhého dne, hrnce budou opět čisté.

Spoustu dalších užitečných tipů najdete v magazínu Radyprovšechny.cz!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.