Jaká psí plemena jsou vhodná do rodiny?

Přemýšlíte o tom, že si pořídíte věrného čtyřnohého společníka, ale nemůžete se rozhodnout pro konkrétní plemeno? Předně si uvědomte, že pes bude vaši rodinu provázet po mnoho budoucích let. Stane se její nedílnou součástí, a proto byste měli výběr plemena důkladně zvážit. Prozradíme vám, podle jakých kritérií se řídit.

Podle čeho vybírat?

K hlavním aspektům výběru psa patří typ vašeho bydlení. Některá psí plemena jsou jako stvořená do bytu, jiná vyžadují přítomnost zahrady. Nenechte se však mýlit – velikost psa s tím leckdy nemá co dělat. Nezkušení chovatelé mají za to, že velký pes nepatří do bytu, a že si menší plemeno automaticky vystačí s omezeným prostorem malometrážního bytu. Skutečnost je taková, že záleží na charakteristice konkrétního plemene. Někteří velcí psi (např. dogy) jsou spokojení i na pohovce v bytě. Naopak se najdou i vhodná plemena menšího vzrůstu, která jsou velmi aktivní a potřebují spoustu prostoru.

Další chybou je výběr psa pouze na základě jeho exteriéru. Mnohem důležitější než vzhled jsou však povahové vlastnosti. Ty by měly odpovídat životnímu stylu vaší rodiny. Aktivní rodina si může pořídit psa, který miluje mnohahodinové procházky. Do „línější“ rodiny jsou ideální spíše pasivní plemena. Při výběru vám budou nápomocné tyto informace o psech.

V čem je „lepší“ pes s PP?

Jakmile budete mít vybráno konkrétní plemeno, poohlédněte se po zkušeném chovateli, který vám ke štěněti poskytne také průkaz původu (PP). Nebudete tak odkázání na dobré slovo – v průkaze jsou obsaženy informace o rodičích a předcích o několik generací zpět. Zaplatíte sice více, ale dostanete i řádnou kupní smlouvu, což se vám bude hodit např. v případě vrozené vady.

Kdo je připraven, není překvapen

A nezapomeňte si dopředu pořídit všechny nezbytné potřeby pro psy. Štěně by se mělo při prvním kontaktu s novým domovem cítit bezpečně, a proto by na něj měli čekat útulný pelíšek a miska se žrádlem. Vše potřebné seženete na mujmazlik.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.