Jak vybrat klimatizaci do bytu

Klimatizace není doménou přímořských oblastí a zemí, které se nachází minimálně v subtropickém pásu. Jsou rozšířené i v českých podmínkách – během horkých letních dní udrží v interiéru přijatelnou teplotu a v zimě ji lze využívat k vysoušení a topení. Ale nabízí se i další důvody, kvůli které se vyplatí pořízení klimatizace zvážit. Moderní zařízení disponují sofistikovanými filtry a pracují podobně jako čističky vzduchu. Navíc snižují vlhkost vzduchu, čímž zabraňují nadměrné tvorbě bakterií a plísní. Potřebujete snad další důvody, proč zvážit pořízení klimatizace do bytu? Prozradíme vám, jak si počínat při výběru.

Vzhledem k pestré nabídce klimatizací není od věci kontaktovat odborníky, nicméně i přesto se vyplatí vstřebat několik základních informací – minimalizujete riziko, že z neznalosti pořídíte příliš malou nebo naopak velkou jednotku, která buďte nezvládne daný prostor ochladit, případně bude zbytečně velká a výkoná.

V prvé řadě si ujasněte požadované parametry. Půjde vám o co nejnižší cenu, výkon, design, nebo něco úplně jiného? S ohledem na plánované umístění budete volit konkrétní typ a vzhled. K mání jsou mobilní neboli přenosné klimatizace, které lze dle potřeby přemisťovat. Častějším řešením jsou ovšem klasické nástěnné klimatizace napevno přimontované pod stropem.

Obecně je nejdůležitějším parametrem výkon. Platí, že ve větší místnosti vyžadují výkonnější klimatizační jednotku. Roli však hraje také množství spotřebičů. Televizor, lednice, myčka nádobí, pračka, domácí kino a další přístroje mohou výkon klimatizace výrazně snížit. V praxi tak můžete potřebovat výkonnější klimatizaci i v menších místnostech.

Cenu klimatizace ovlivňuje také design a výrobní značka. Co se týče vzhledu, nepodceňujte ho a vyberte si elegantní výrobek, který nenaruší dosavadní pojetí interiéru. Nechcete přece koukat na nevzhlednou velkou „krabici“…

A konečně i provozní náklady – budete-li klimatizaci poižívat často, neváhejte investovat do úsporného zařízení. Z dlouhodobého hlediska se vynaložené náklady rychle vrátí a ušetříte spoustu peněz za elektřinu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.