Jak vybrat jídelní stůl, aby byla spokojená celá rodina?

Bez jídelního stolu se neobejde ani zarytý minimalista. Výjimky potvrzují pravidlo, ale předpokládáme, že mezi ně nepatříte. Jídelní stůl je středobodem moderní kuchyně či jídelny, která v dnešní době plní i sociální funkci. Trávíme u něj spoustu času, a to nejen při jídle – je přítomen u rodinných debat, odehrávají se na něm napínavé deskové hry a čas od času nad ním létají talíře – to když se česká domácnost na chvíli promění na italskou. Pokud vám právě došlo, že váš jídelní stůl volá po zasloužené penzi, ale nevíte si rady s výběrem nového, pak jsou následující tipy určeny právě vám.

Pro jaké účely jídelní stůl pořizujete?

Nabídka jídelních stolů je neuvěřitelně pestrá. Najdete v ní velké rozkládací varianty i velmi kompaktní kousky. Než si však bez uvážení zakoupíte první stůl, který vám je na první pohled sympatický, odpovězte si na jednoduchou otázku: K jakým účelům budete jídelní stůl využívat?

Jak tomu rozumět? Například jste rozhodnutí, že budete v kuchyni po večerech řešit účetnictví svého malého podniku. Pro tyto účely vám přijde vhod jídelní stůl s větší pracovní plochou, na které si přehledně rozložíte všechny nezbytné věci, aniž byste museli řešit nedostatek místa.

Větší jídelní stůl využijete také v případě, že si v jídelním koutku rády hrají vaše děti. A samozřejmě v rámci častých rodinných sešlostí, kdy je žádoucí, abyste se hosté nemačkali jako sardinky.

Pokud naopak trávíte většinu času sami nebo ve dvou a u jídelního stolu nehodláte dělat žádnou činnost, která vyžaduje více prostoru, zřejmě pro vás nemá smysl investovat do většího nábytku.

Do menších prostorů jsou ideální rohové jídelní sety.

Jídelní stůl musí ladit s interiérem

Design je otázkou vkusu, ale přesto je vhodné dodržet určitá pravidla a sladit jídelní stůl s ostatním nábytkem. A to jak po stránce barevnosti, tak použitých materiálů. Extravagantní kousek může ostatním vyrazit dech, ovšem nesmí působit jako pěst na oko.

V o něco jednodušší pozici budete, pokud začnete jídelním stolem a zařídíte podle něj zbytek kuchyně či jídelny.

Jaký zvolit materiál?

Výběr materiálu rozhodně nepodceňujte. Cenově nejdostupnější jsou jídelní stoly z plastu, ovšem v jejich případě je nízká pořizovací cena vykoupena nepříliš vábným vzhledem a špatnou stabilitou. K dostání jsou i o něco dražší a robustnější plastové varianty, ale stále jde o plast, který nepůsobí zdaleka tak solidním dojmem jako dřevo.

Dřevěný jídelní stůl na první pohled zaujme jedinečnou kresbou, příjemně voní a vydrží i méně šetrné zacházení. Dřevo se vyznačuje pevností, stabilitou a dlouhou životností. Obvykle do interiéru zapadne bez ohledu na to, v jakém stylu jste ho zařídili.

Na druhou stranu platí, že i v sortimentu dřevěného nábytku narazíte na zboží diametrálně odlišné kvality. Zkrátka a dobře není dřevo jako dřevo, vybírejte proto pozorně a nesnažte se za každou cenu ušetřit.

Za pozornost stojí také další materiály. Chcete-li místnost provzdušnit, zvažte pořízení jídelního stolu ze skla. Skleněný nábytek je jako stvořený do moderní kuchyně – jen mějte na paměti, že je mnohem náročnější na údržbu. Uvidíte na něm každou šmouhu.

V úvahu přichází i kombinace dřeva a skla či dřeva a kovu.

Kolik vás bude jídelní stůl stát?

S neomezeným rozpočtem je vybírání jídelního stolu mnohem jednodušší. V opačném případě budete muset zapátrat a hledat kvalitní nábytek ve své cenové relaci. Ale neklesejte na mysli, ani levné jídelní sety nemusí být špatnou volbou.

Dobrou volbou jsou stoly v nabídce oblíbeného prodejce Nábytek Elegance. Najdete v ní klasické, elegantní sety z bukového dřeva a deskou z MDF lamina. Jídelní židle a stoly jsou k dostání i samostatně.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.