Jak ušít povlak na polštář?

Nic nezútulní domácnost tak jako textilní doplňky. Zejména polštáře a polštářky, které můžeme umístit do křesel, pohovek, sedacích souprav či postelí, jsou velmi oblíbenou a také i praktickou dekorací v každém interiéru.

Povlaky mnoha velikostí, tvarů, barev i vzorů můžeme sice najít ve všech obchodech s vybavením a dekoracemi do domácnosti, ale může se také stát, že mezi nimi nenajdeme právě to, co hledáme. Pak nezbývá než si jej ušít doma dle svých vlastních představ. Výroba povlaků na polštáře není zdaleka tak obtížná, jak by se mohlo zdát.

Látka

Než se rozběhneme do nejbližší galanterie, měli bychom si zkontrolovat, zda máme doma všechny potřebné pomůcky k šití. Kromě látky můžeme případně zakoupit i chybějící nitě, knoflíčky či nějakou krajku na ozdobu.

Při výběru metráže bytového textilu a dekoračních látek musíme myslet na to, že barva a vzor musí ladit se závěsy, ložním prádlem, dekami, případně dalšími textilními doplňky v místnosti.

Postup

Nejdříve si ze zakoupené látky vystřihneme obdélník dle toho, jaký má být rozměr povlaku. Platí, že tento obdélník by měl být 2x větší, než je požadovaný rozměr polštářku a nesmíme zapomenout také připočíst rozměr na švy. Pokud se například rozhodneme, že chceme ušít povlak na polštář o velikosti 45 x 45 centimetrů, pak si vystřihneme obdélník o rozměrech asi 47 x 92 centimetrů.

Kratší strany založíme a prošijeme rovným stehem. Poté položíme na plocho přes sebe a opět prošijeme na obou krajích. Pak už zbývá pouze sešít strany potahu a začistit entlovacím stehem.

Na zapínání povlaku můžeme použít druky, obyčejné patentky či si ušít ještě knoflíkové dírky pro zapínání na knoflíky. U menších rozměrů polštářků není zapínání potřeba.

Nakonec už jenom ušitý povlak důkladně přežehlíme a navlékneme na polštář.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.