Dejte domu zdravé plíce

Bydlíte v domě, který nemá centrální systém oběhu vzduchu, ale využívá k větrání oken či dveří? Trápí vás doma vlhkost, rosí se vám okna nebo máte dokonce v rozích místností plíseň? Nezoufejte, nejste v tom sami! Problémy tohoto druhu postihují až ¾ všech domácností a přitom se dají snadno řešit.

Stačí si jen uvědomit, že důvodem valné většiny výše uvedených nepříjemností, je nedostatečné větrání. Pokud si člověk myslí, že stačí vyvětrat jednou, dvakrát denně na pár minut, je na velkém omylu. Stejně tak ale není řešením situace, když by lidé otevřeli okna dokořán a nechali proudit vzduch několik hodin. V takovém případě by došlo k tak výrazným tepelným ztrátám, které by byly zcela neekonomické.

Co s tím?

Řešením je decentrální větrání, kdy se nainstalují větrací jednotky pouze do obvodové zdi budovy a není zapotřebí provádět komplikované potrubní rozvody. Decentrální větrání je chytré a optimalizované na výkon. Větrací jednotky jsou řízeny řídicí jednotkou – regulátorem, kde si můžete nastavit nejen intenzitu větrání dle aktuální potřeby, ale rozvrhnout ji časově i kubíkově v jednotlivých zónách.

Jak to funguje?

Rekuperační jednotky fungují na jednoduchém principu. V každé místnosti je umístěna jedna, popřípadě více větracích jednotek, v závislosti na rozloze. Tyto jednotky odvádějí znečištěný vzduch ven z budovy a po uplynutí časového intervalu zpět přivádějí čerstvý vzduch do budovy. Jedna větrací jednotka zvládne vyvětrat zhruba 20 m2 (50 m3) obytné plochy. Má nízké provozní náklady, jednoduchou údržbu a velice tichý chod.

Spolehlivost na všech frontách

Rekuperace nepůsobí jako tepelný most, ani při něm nedochází k průvanu. Výborně funguje v letním období, kdy částečně ochlazuje přiváděný horký vzduch. Systém bezvadně pracuje i v zimě. Díky keramickému výměníku nezamrzá ani při velmi nízkých teplotách. Větrací jednotky spolehlivě pracují i při teplotě -24 °C bez potřeby přídavné topné patrony.

Možnost dotací

Systém decentrálního větrání je vhodný pro všechny stávající budovy. Instalace větracího systému je velice jednoduchá a nevyžaduje žádné zásadní stavební úpravy. Vzhledem k tepelným úsporám, které řízené větrání umožňuje, jsou rekuperační produkty zahrnuty do dotačního programu Zelená úsporám. Dosáhnout na dotaci tak můžete i vy.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.