Zdraví králíka záleží na hygieně, víte, jak správně udržovat misku a napáječku?

Králíci se chovají na maso i jako domácí mazlíčci. Tak jako tak se o ně musíme dobře starat, aby byli zdraví. Základním předpokladem pro dobrý zdravotní stav je čistota. Klec či králíkárnu musíme udržovat v čistotě. Neméně důležitá je údržba napáječky a misky. Určitě byste nechtěli, aby vaši králíci přijímali spolu s potravou škodlivé bakterie nebo plísně.

Čištění napáječky a misky

O čistotu vody se stará samotná napáječka. Na rozdíl od misky chrání vodu před kontaminací, a ta tak zůstává déle kvalitní. Aby to tak ale bylo doopravdy, je třeba napáječku pravidelně důkladně čistit. Určitě se při tom vyhněte chemickým prostředkům!

Jako první napáječku úplně rozeberte na jednotlivé díly. Uvidíte, že se v zásobníku nasbíraly řasy. Odstraňte je. Pokud jich je až příliš, doporučujeme používat přípravek na úpravu pH vody, díky kterému se řasy tvoří mnohem méně. V koncové části napáječky bývají často chlupy, zbavte se jich. Pokud chováte dlouhosrsté plemeno, je dobré chlupy odstraňovat častěji, neboť riskujete trichobezoárů v žaludku, tedy to, že se králíkovi dostanou chomáčky chlupů do trávicího traktu, což by způsobilo potíže.

V miskách nedochází k takovému znečištění, neboť granule pro králíky jsou suché. Přesto je dobré misku občas umýt a zbavit chlupů, napadané podestýlky a dalších nečistot.

Tip: Hledáte kvalitní krmivo pro králíky? Vyzkoušejte granule od Energys.

Hygiena klece

Důležitá je také hygiena klece a její pravidelné čistění. Přibližně jednou za týden vysypte starou podestýlku a dno klece vymyjte mokrým hadrem. Teprve po úplném vyschnutí dejte do klece novou podestýlku. Občas je vhodné klec vyčistit důkladněji a na dno použít kyselinu citronovou, která spolehlivě odstraňuje usazeniny moči. Drátěnou část klece cca jednou měsíčně omyjte případně vykartáčujte, aby váš králík bydlel v čistém, hygienickém prostředí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.