Jaké materiály lze použít na terasu?

Stojíte před stavbou vysněné terasy a přemýšlíte nad tím, z čeho ji vlastně zkonstruovat, aby svým vzhledem zapadla do celkového konceptu zbytku zahrady a zároveň se stala vaším útočištěm a náhradou obývacího pokoje v letních měsících?

Jaké nároky jsou kladeny na ideální materiál terasy?

Současný trh oplývá celou řadou přírodních i umělých materiálů, které jsou přímo určeny ke stavbě terasy. Vhodnost jejich použití závisí mimo jiné na požadavcích, které na terasu máme, a na způsobu jejího zastřešení. Jestliže je terasa dlouhodobě vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům, je potřeba volit odolnější materiál, ideálně přírodní kámen či betonovou dlažbu. Na zastřešené terasy si naopak můžeme dovolit i k počasí náchylnější materiály, jakými jsou například dřevěná či dřevoplastová prkna.

Nejčastěji volené materiály na terasu

V poslední době se stále častěji setkáváme na terasách s dřevoplastovými prkny či tvarovkami. Tento materiál v sobě spojuje vizuální pohlednost dřeva a odolnost HDPE polymerů. Z hlediska péče jej stačí pouze zamést, případně umýt, není potřeba impregnace ani nátěr. Terasa z tohoto materiálu je prakticky bezúdržbová. Podmínkou pro jeho použití je ale důkladné zastřešení nebo lepší zasklení celého prostoru.

Na terasu lze použít i nesmrtelnou betonovou dlažbu

Na údržbu podobně nenáročné jsou i betonové dlaždice, které se navíc pyšní dlouhou životností i v prostředí se silným vlivem deště, sněhu a mrazu. Výhodou betonové dlažby na terasy je mimo jiné i způsob jejího položení. Ten lze zvolit z několika variant. Dlažba na terasy přímo vyzývá k uložení na terče, které je nenáročné a poradí si i s drobnými nerovnostmi terénu. Navíc se v něm nehromadí voda, která může jednoduše odtékat spárami mezi jednotlivými dlaždicemi. Nejmodernější design dlažby na terasy nabízí i imitované dřevo s letokruhy a suky, případně betonové dlaždice v různých barevných odstínech. Betonovému povrchu postačí v rámci údržby ostříkání vysokotlakým čističem v intervalu zhruba jedenkrát ročně.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.