Venkovský styl vdechne do vaší jídelny kouzlo domova

Rustikální či venkovský, na pojmenování nezáleží. Milovníkům časů dávno minulých, kdy v domácnostech převládalo dřevo a další přírodní materiály, nemusíme specifický styl bydlení představovat. Vy ostatní vězte, že se perfektně hodí nejen na chalupu, ale i do panelákového bytu. Navíc mu nemusíte podřizovat celé bydlení – stačí, když si ve venkovském provedení zařídíte kuchyni a jídelnu.

Jídelní stůl kdysi plnil důležitou funkci

Robustní jídelní stůl byl svého času dominantou každé domácnosti. Lidé jej využívali mnohem intenzivněji než dnes. Sedávali u něj nejen při jídle, ale také společně s návštěvami. Děti u něj psali úkoly, ženy domácí práce. Postupem času, ruku v ruce se změnou životního stylu, se původní význam „jídelňáku“ vytrácel. Ale jak se zdá, v moderní domácnosti je pro něj opět místo, protože usnadňuje setkávání s nejbližšími.

Jak si poradit v menším bytě?

Obýváte-li menší byt s poměrně skromnou kuchyní, budete se muset při výběru jídelního stolu držet více při zemi. Ale nebojte, široký výběr jídelních stolů jde vstříc každému. Nefalšovaná pohoda může dýchat i z menšího stolu. Důležité je, aby z něj vyzařovala jednoduchá elegance, nadčasovost a praktičnost.

Čtyřčlenná rodina si vystačí se středně velkým jídelním stolem s rozměry desky cca 80 × 120 cm. K mání jsou i menší stoly (např o velikosti 60 × 110 cm), ale u nich se mohou přísedící cítit poněkud stísněně.

Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, ale ve skrytu duše víte, že by se vám hodil větší jídelní stůl (třeba proto, že často hostíte přátele), vyřešte problém šalamounsky – pořiďte si stůl rozkládací.

Bez kvalitních židlí jídelní koutek nedoceníte

Když už se rozhoupete k pořízení jídelního stolu, měli byste si k němu pořídit i nové jídelní stoličky, které s ním vytvoří harmonický celek. Měly by s ním ladit vzhledem, výškou a mimo jiné i roztečí nohou. V tomto směru jsou dobrou volbou kompletní sety.

Nic vám samozřejmě nezabrání v tom, abyste stůl doplnili o židličky dle vlastního výběru. Nebudou-li vám vyhovovat ty v sadě, vyberte si jiné. Třeba s klenutějším opěradlem, které poskytne vaší páteři tolik potřebný komfort při delším posedávání.

Ve venkovsky laděném interiéru se jistě neztratí ani dřevěná lavice. Vypadá skvěle a je neuvěřitelně praktická. Zdaleka nejvíce ji oceníte ve chvílích, kdy se u vás sejde více lidí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.