Vybíráme obklad do kuchyně

Stačí, abyste měli možnost shlédnout pár ukázkových kuchyní ať už v showroomu, na internetu či v časopisech, a záhy zjistíte, jak velký vliv na celkové působení kuchyně má obklad umístěný mezi pracovní deskou a vrchní skříňky kuchyňské linky. Ono totiž právě obklad může vaši kuchyň velmi povznést, ale zároveň ji může „šoupnout“ o kus níž, než jste chtěli.

Jaký obklad do kuchyně zvolit?

Záleží na tom, jak má vaše kuchyně jako celek působit. Jestliže chcete dosáhnout elegantního stylu, volte jednoduchý, jednobarevný obklad v pololesklém provedení. Vyhněte se plastickým vzorům, volte čistě rovný, pololesklý obklad. Např. ve smetanové, kávové, šedé, béžové barvě, respektive jejich světlých variantách. Takový obklad se báječně hodí ke všem barvám kuchyňských dvířek a také do jídelny – doplní jídelní sestavy. Aktuálně jsou v módě bílé, šedé, černé i dřevěné designy. Kromě dřeva můžete u barevných dvířek volit lesk i mat, provádí se obojí. Pokud budou dvířka matná, lesklý obklad kuchyni rozjasní. Jestliže budou lesklá dvířka, může být obklad lesklý i matný.

Máte-li rádi venkovský styl kuchyňské linky, teď právě je v jeho provedení v obchodech spousta typů obkladů. Barevné varianty jsou nejčastěji laděny do hněda, béžova, šeda, modra. Představte si různé odstíny těchto barev. Obklad může složen z různých obrázků i barev. Na kuchyni můžete „spotřebovat“ i 9 různých obrázků, které různě rozmístíte na místo mezi pracovní desku a vrchní skříňky linky.

Náš tip: Do kuchyně patří kvalitní dřevěná prkénka.

Stále žádaná je i mozaika, ta již je ale trendy pár let, a je na ústupu.

Co se týče velikosti obkladu, pamatujete na to, že čím větší obklad, tím vám kuchyni opticky zvětší a naopak. Větší rozměr kuchyni taky provzdušní. Do malých kuchyní bychom proto malé rozměry obkladů a dlažeb neměli volit. Ostatně toto platí u jakýchkoli prostorů, i u toalety či koupelny.

Kalibrované obklady

V nabídkách e-shopů i kamenných prodejen najdete mnohé zboží. Levné, levnější, drahé, dražší… Zajímejte se o to, zda je obklad kalibrován nebo ne. U nekalibrovaného může být obdélníkový formát hodně „zkroucen do vrtule“ a rozdíl může být i 1 cm, pokud jde o větší velikost. Proto se ptejte, zda kupujete kalibrované zboží, či nikoli, a na jakou odchylku od přesnosti se příp. připravit.

Tmavost obkladů

I u tmavosti platí to stejné, co u rozměrů obkladů. Tmavé obklady prostor opticky zmenší, světlé jej zvětší. Ve tmavé kuchyni se časem můžete cítit špatně. Sice je teď moderní šedá v kombinaci s tmavě šedou i černou. Ale z dlouhodobého hlediska nemusí mít tato kombinace dobrý vliv na naše zdraví. Proto je dobré kombinovat šedou i černou se světlejšími barvami. Např. se světlou podlahou, skříňkami, výmalbou.

Skvělé je, když se vám podaří najít kuchyni, která vás nadchne, a přesně takovou si necháte zhotovit doma. Budete si jisti, že se vám bude líbit a budete se v ní cítit báječně. Pokud si věříte a máte představivost, směle si kuchyni navrhněte sami.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.