Zbavte se doma vizuálního nepořádku
Představujete si nepořádek doma jako poházené věci, mastné skvrny v kuchyni nebo zaprášené police? Chyba lávky, nepořádek není jen fyzický. Mnoho českých domovů kromě klasického nepořádku, který se nejlépe likviduje pravidelným úklidem, trápí nepořádek vizuální. Co to přesně znamená a jak se mu postavit čelem, prozradí interiérová designérka Anke Glut.
„Vizuální nepořádek vzniká při nadbytku dekorací a suvenýrů, překombinováním barev nebo třeba nevhodnou organizací elektroniky s nevzhlednou kabeláží. Možná vás napadne, proč byste měli vůbec něco jako vizuální nepořádek řešit – důležité je mít čisto a poklizeno. Vizuální nepořádek však může způsobit, že jinak uspořádaná místnost bude působit neuspořádaně a zahlceně, třeba jako skladiště. Přitom existují jednoduché a praktické tipy, které vás nebudou stát tolik času a peněz, a přesto zařídí maximální efekt,“ vysvětluje Anke Glut, interiérová designérka a bytová architektka. Vyrůstala v Německu, první pracovní a životní zkušenosti získala v Belgii, avšak již mnohá léta je jejím domovem Česká republika. Právě tady spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin.
Zbavte se lapačů prachu
Nejspíše to pro vás nebude nic nového, ale není na škodu si to připomenout. „Nadbytek dekorací, suvenýrů z cest a vzpomínkových předmětů škodí, kor když je máte všechny vystavené odiv v otevřených policích. Nejenže to nevypadá dobře, ale především se na všechny drobné předměty chytá prach. Samozřejmě to neznamená, že byste měli žít ve strohém bytě bez osobních věcí. Jen se při výběru dekorací dobře rozmyslete, jestli bude nový kousek ladit k těm, co už máte doma, a hlavně další dekorace dává u vás doma smysl. Všechny ty dekorativní mísy, sošky, figurky nebo svícny sice vypadají hezky, ale dohromady spolu nemusí fungovat, obzvlášť pokud jsou každý v jiném stylu,“ říká Anke Glut.
S mixováním barev a vzorů buďte opatrní
Správné kombinace barev a vzorů jsou věda. Když se s výběrem seknete, bude to u vás doma vypadat jako v cirkusu. A to není žádoucí efekt. „O vhodných kombinacích barev a vzorů vznikla celá teorie barev. Když totiž sáhnete vedle, celý byt se vmžiku promění v nepříjemný prostor. Barvy mají také moc hrát si opticky s velikostí a vzdušností prostoru. Proto by měly být vždycky velké plochy vyvedené ve světlých barvách – kromě toho, že to nebude působit tak stísněně, to navíc bude vypadat upraveně a čistě. Dejte si také pozor na barevné stěny. Je těžké je přemalovat zpět na bílou nebo neutrální barvu a do budoucna vás limitují v dalších nákupech nábytku a doplňků,“ říká Glut.
Uzavřené úložné prostory
Nakonec to není o tom, abyste se zbavili osobních předmětů a neuchovávali svoje vzpomínky v hmotné podobě. Elegantně se to dá vyřešit volbou uzavřených ukládacích řešení, jako jsou šuplíky, skříňky nebo menší krabice a organizéry. Čím více jich využijete, tím uklizeněji to bude u vás doma vypadat. Kromě větších úložných prostor drobné věci ukládejte do krabiček, boxíků, košíků nebo třeba na háčky. Snadněji tak budete mít přehled a navíc se budou dát jednoduše přenášet.