Revitalizace starších panelových domů je nezbytná. Zbytečně čekat se nevyplácí

Dnešní článek je určen především pro majitele panelových domů a bytová družstva, které trápí (ne)úsporný charakter jejich domovů. Protože zatímco pro moderní bytové domy je zateplení a kvalitní okenní systémy standardem, u panelových domů vybudovaných v minulých dekádách, se na energetickou náročnost příliš nehledělo. Revitalizace je správný krok, kterému se dříve či později žádná stavba nevyhne. Investice se vrátí v poměrně krátkém časovém horizontu na úspoře energie a v neposlední řadě na zvýšeném komfortu obyvatel. Prozradíme vám, co revitalizace panelových domů zahrnuje a na koho se obrátit.

Stavba panelových domů probíhala tak, že se jednotlivé panely spojené ocelovými táhly vkládaly do předvrtaných otvorů. Spáry se utěsňovaly izolačními provazci a plastickými tmely, které však neměly tak dobré vlastnosti jako současné materiály. Při nedodržení technologických postupů (velmi častý nešvar) tmel rychle ztratil pružnost a ztuhl. Dalším faktorem, který urychlil zatékání vody do domu, je neustálý pohyb panelů. K tomu připočtěme nevalné izolační vlastnosti oken a další nedostatky…

Vyměnit okna a otopný systém nestačí

U panelových domů bez vhodného zateplení je investice do výměny otopného systému, oken a dveří, poměrně zbytečná. Výsledná úspora je v porovnání se zatepleným objektem minimální. Prvním krokem by proto mělo být zateplování fasád, které povede ke zlepšení tepelné pohody v jednotlivých bytech, redukci přehřívání objektu v průběhu léta a snížení teplotní dilatace konstrukce. V neposlední řadě nebude docházet ke kondenzaci páry, která je příčinou vzniku plísní.

Bonusem navíc je i mnohem estetičtější zevnějšek domu. Zateplený panelák vypadá mnohem lépe než budova v klasickém šedém odstínu.

revitalizace panelového domu

Jaká je reálná úspora, kterou vám přinese zateplení panelového domu?

Mezi nejdůležitější faktory je samozřejmě výše úspory. Vzhledem k průběžně rostoucím cenám energií není na co čekat – v minulé dekádě docházelo k výraznému zdražení elektřiny (průměrně o 8 % ročně) i plynu (průměrně o 11 % ročně). Přihlédneme-li k aktuální situaci na energetickém trhu, levnějších energií se zřejmě hned tak nedočkáme.

Díky zateplení může být panelový dům až o 60 % úspornější. Kromě toho dojde k nemalému zvýšení tržní hodnoty bytů, zvýšení životnosti objektu a celkovému zlepšení kvality bydlení. V panelových domech, které již podstoupily zateplení, je mnohem lepší mikroklima a izolace okolního hluku. To ocení zejména obyvatelé domů, které jsou situovány bezprostředně u frekventovaných komunikací. Za zmínku stojí také nižší nároky na emise CO2. Revitalizované panelové domy jsou přátelštější k životnímu prostředí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Revitalizaci je vhodné provést na jeden zátah

Shrnuto a podtrženo, revitalizace panelového domu je soubor opatření a má-li být opravdu efektivní, mělo by se k ní přistupovat komplexně. Stav objektu ovlivňuje množství faktorů, které v době výstavby nehrály tak podstatnou roli, případně je nebylo možné eliminovat. Chcete-li, aby stál výsledek revitalizace za to, měly by být všechny jednotlivé kroky provedeny koordinovaně. Jednorázová investice je ve srovnání s postupnou revitalizací i více než o 10 % levnější.

Na koho se obrátit?

Dnešní článek vznikl ve spolupráci s profesionály ze společnosti JUMAR s.r.o., která patří mezi nejzkušenější stavební firmy na trhu. Zabývá se výstavbou domů, stavebních konstrukcí a samozřejmě i revitalizací bytových domů na klíč. Odborníci pro vás zabezpečí hladký průběh revitalizace od přípravy projektu až po samotnou realizaci. JUMAR se postará o modernizaci vašeho bydlení, tak abyste po několik dalších desítek let nemuseli nic řešit. Další informace najdete na www.jumar.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.