Revitalizace starších panelových domů je nezbytná. Zbytečně čekat se nevyplácí

Dnešní článek je určen především pro majitele panelových domů a bytová družstva, které trápí (ne)úsporný charakter jejich domovů. Protože zatímco pro moderní bytové domy je zateplení a kvalitní okenní systémy standardem, u panelových domů vybudovaných v minulých dekádách, se na energetickou náročnost příliš nehledělo. Revitalizace je správný krok, kterému se dříve či později žádná stavba nevyhne. Investice se vrátí v poměrně krátkém časovém horizontu na úspoře energie a v neposlední řadě na zvýšeném komfortu obyvatel. Prozradíme vám, co revitalizace panelových domů zahrnuje a na koho se obrátit.

Stavba panelových domů probíhala tak, že se jednotlivé panely spojené ocelovými táhly vkládaly do předvrtaných otvorů. Spáry se utěsňovaly izolačními provazci a plastickými tmely, které však neměly tak dobré vlastnosti jako současné materiály. Při nedodržení technologických postupů (velmi častý nešvar) tmel rychle ztratil pružnost a ztuhl. Dalším faktorem, který urychlil zatékání vody do domu, je neustálý pohyb panelů. K tomu připočtěme nevalné izolační vlastnosti oken a další nedostatky…

Vyměnit okna a otopný systém nestačí

U panelových domů bez vhodného zateplení je investice do výměny otopného systému, oken a dveří, poměrně zbytečná. Výsledná úspora je v porovnání se zatepleným objektem minimální. Prvním krokem by proto mělo být zateplování fasád, které povede ke zlepšení tepelné pohody v jednotlivých bytech, redukci přehřívání objektu v průběhu léta a snížení teplotní dilatace konstrukce. V neposlední řadě nebude docházet ke kondenzaci páry, která je příčinou vzniku plísní.

Bonusem navíc je i mnohem estetičtější zevnějšek domu. Zateplený panelák vypadá mnohem lépe než budova v klasickém šedém odstínu.

revitalizace panelového domu

Jaká je reálná úspora, kterou vám přinese zateplení panelového domu?

Mezi nejdůležitější faktory je samozřejmě výše úspory. Vzhledem k průběžně rostoucím cenám energií není na co čekat – v minulé dekádě docházelo k výraznému zdražení elektřiny (průměrně o 8 % ročně) i plynu (průměrně o 11 % ročně). Přihlédneme-li k aktuální situaci na energetickém trhu, levnějších energií se zřejmě hned tak nedočkáme.

Díky zateplení může být panelový dům až o 60 % úspornější. Kromě toho dojde k nemalému zvýšení tržní hodnoty bytů, zvýšení životnosti objektu a celkovému zlepšení kvality bydlení. V panelových domech, které již podstoupily zateplení, je mnohem lepší mikroklima a izolace okolního hluku. To ocení zejména obyvatelé domů, které jsou situovány bezprostředně u frekventovaných komunikací. Za zmínku stojí také nižší nároky na emise CO2. Revitalizované panelové domy jsou přátelštější k životnímu prostředí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Revitalizaci je vhodné provést na jeden zátah

Shrnuto a podtrženo, revitalizace panelového domu je soubor opatření a má-li být opravdu efektivní, mělo by se k ní přistupovat komplexně. Stav objektu ovlivňuje množství faktorů, které v době výstavby nehrály tak podstatnou roli, případně je nebylo možné eliminovat. Chcete-li, aby stál výsledek revitalizace za to, měly by být všechny jednotlivé kroky provedeny koordinovaně. Jednorázová investice je ve srovnání s postupnou revitalizací i více než o 10 % levnější.

Na koho se obrátit?

Dnešní článek vznikl ve spolupráci s profesionály ze společnosti JUMAR s.r.o., která patří mezi nejzkušenější stavební firmy na trhu. Zabývá se výstavbou domů, stavebních konstrukcí a samozřejmě i revitalizací bytových domů na klíč. Odborníci pro vás zabezpečí hladký průběh revitalizace od přípravy projektu až po samotnou realizaci. JUMAR se postará o modernizaci vašeho bydlení, tak abyste po několik dalších desítek let nemuseli nic řešit. Další informace najdete na www.jumar.cz.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *