Obložení fasády obkladovým kamenem

Obložení fasády jedním z mnoha typů obkladových kamenů je jedna z možností jak chytře dekorovat fasádu. Ačkoliv v zahraničí se jedná o zcela běžnou věc, v tuzemsku je to stále spíše speciální záležitost. Postupně se učíme obkládat nesměle sokly domů, případně sloupy, vchodové dveře nebo třeba opěrnou zídku. Čemu je však potřeba zvyšovat pozornost, jsou fasády obložené kamenem. I když kamenem ne zcela doslova. Jak to? Pojďme si to vysvětlit.

Obkladový kámen, který na domě funguje jako fasádní obklad, ve většině případů není přírodní kámen, ale betonový výrobek, který kámen věrně imituje. Tyto obklady se vyrábějí precizní technologií, kdy je betonová směs odlévána do forem. Formy jsou získávány z pravých kamenů nejrůznějších druhů. Hlavní důvod, proč není používán přírodní kámen, ale tzv. kámen umělý tkví zejména ve výrazně nižší ceně (až o polovinu), nižší hmotnosti a větší variabilitě co se týká barev a struktur.

Právě zmiňovaná nízká hmotnost umožňuje využití obkladového kamene i na zateplení. Takové řešení sebou přináší celou řadu výhod. První jsou výborné tepelně a zvukově izolační vlastnosti, které vyplývají z kombinace polystyrenu a betonu. Další je určitě relativně snadná montáž, která je realizována za pomocí flexibilního lepidla, případně s perlinkou. Při montáži kamene na zateplenou fasádu musíme dobře zvážit, jak konstrukčně celý projekt vyřešit, aby polystyren tíhu obkladů unesl. Obecná rada zní – 2x více kotev pro uchycení polystyrenu, než je běžně zvykem. Vše se ale musí odvíjet od váhy konkrétního obkladu.

Pokud si nevíte rady, jakým způsobem fasádu obložit, pak si z toho nic nedělejte, protože existuje opravdu celá řada možností. Mezi nejzajímavější patří bezesporu obložení celé fasády od země až po střechu. Obkladový kámen vytvoří rázem ze všedního domu luxusní vilu, alespoň z venku. Dalšími možnostmi jsou například obložení svislého pásu, obložení kolem oken a dveří. Také jsou oblíbené realizace, kdy jsou obloženy například jen 2 části domu (např. severní a jižní). Skvěle vypadá i kombinace kamene a dřeva.

Možností je spousta, stejně tak, jako je spousta druhů a barev umělého kamene. Beton je sám o sobě odolný a trvanlivý materiál. Jeví se jako skvělá alternativa pro každou fasádu. Jak bude realizace úspěšná či nebude, záleží jen a jen na fantazii každého domácího designéra. Obklad sám o sobě vytvoří kouzlo každému bydlení po dlouhá léta. Dům tak získá šmrnc a velkou špetku originality.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Betonovy-obklad-magicrete-stipana-bridlice-shale-sedy-kamenne-obklady-repa-4

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.