Podlahy se vzorem stromeček: Elegance parket s výhodami vinylové podlahy

Líbí se vám podlahy pokládané do stromečku ve stylu luxusních bytů dvacátého století? Donedávna šlo tohoto efektu docílit pouze s parketami. Dřevěné parkety však nepatří mezi ty nejpraktičtější podlahové krytiny, a to jak z hlediska údržby, tak i odolnosti. Dnes už však efektu skládaných parket můžete docílit i skrze vinylové podlahy.

Výhody vinylové podlahy oproti parketám

Vinylové podlahy mají oproti lepené dřevěné podlaze hned několik výhod. Tou první je bezpochyby odolnost. Lze je využít do všech místností vaší domácnosti, a to včetně koupelny či kuchyně – vzdorují vlhku i nárazu stejně dobře jako dlaždice a mnohem lépe než dřevo.

Další předností je zajisté i fakt, že vinylové desky jsou ideálním řešením pro podlahové topení. Obzvlášť to platí pro vinylové podlahy Arbiton, které díky svému minerálnímu jádru a vysoké hustotě materiálu velice efektivně vedou teplo. Můžete díky nim oproti dřevěné podlaze ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Dřevěné parkety také často vržou. To se vám u moderní vinylové podlahy nestane. Ta je naprosto tichá a díky snadné pokládce systémem vinyl click i pevně drží pohromadě. Jednotlivé desky do sebe jednoduše zapadnou, a pak už se ani nehnou. Na okrajích pak stačí jen dodělat soklové lišty a je hotovo.

Druhy pokládky: Anglický, francouzský nebo maďarský?

Nejpoužívanějším stylem je druh pokládky zvaný anglická jedle. Nejčastěji tento styl uvidíte  na zámcích, později se postupně používal také v městských bytech. Při tomto postupu se skládají desky kolmo na sebe v úhlu 45 stupňů. V angličtině se můžete setkat i s názvem „herrinbone“ a v němčině „fishgrat“. Oba názvy vycházejí z připodobnění vzoru k rybí kostře.

Dalším ne tak rozšířeným typem je tzv. francouzská jedle. Při tomto postupu se desky rovněž pokládají pod úhlem 45 stupňů, avšak do tvaru kosočtverce. Pokud byste se rozhodli pro tento typ pokládky, pamatujte na to, že se vám poměrně prodraží. Při pokládce totiž vznikne spousta nepoužitelného odpadu. Řešením tak může být vinylová podlaha s imitací tohoto vzoru, kterou jednoduše položíte po celé místnosti jako každou jinou.

Posledním způsobem je maďarská jedle. V tomto případě rovněž vytváří desky kosočtverce, avšak tentokrát se pokládají pod úhlem 60 stupňů místo 45. Opět vám tedy při pokládce zbyde spousta nepoužitelných zbytků a celkové náklady se prodraží. I zde však lze najít vinylovou podlahu s imitací tohoto vzoru, a značně tak ušetřit peníze i čas s strávený pokládkou.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.