Zahradní pergoly: Co byste o nich měli vědět?

Chcete si vytvořit příjemný a útulný kout, kde budete relaxovat a užívat si čerstvého vzduchu, grilovaných večeří a přítomnosti přátel? Rozhodli jste se pro pergolu na vaší zahradě? Udělejte si ve všem jasno, než si ji dáte na vybrané místo. Přečtěte si tento článek.

Kde se vzaly pergoly?

Pergoly rozhodně nejsou módní záležitostí posledních desetiletí. Už před dvěma století před naším letopočtem se pergoly používaly jako opora pro vinnou révu a oblíbené byly tak v zahradách orientu, antice a v pozdějších dobách i v evropských zámeckých zahradách.

Kdy začít pergolu stavět?

Prvním krokem, který musíte udělat, je najít vhodné místo a pak začít včas začít stavět základy a konstrukci. Toho se nemusí bát žádný kutil. A jak jeto s tím časem? Stavět je možné od jaro do podzimu. Takže když začnete na začátku jara, můžete si ji užívat celé jaro, léto i část slunného podzimu.

Kam s ní?

Kde bude na zahradě nejvhodnější místo pro pergolu? Ideální je místo chráněné před větrem a je přístupné z domu. Pergola se nemusí stavět pouze na trávníku, můžete ji postavit na terasu, může posloužit jako grilovací koutek nebo místo s krbem, kde se odpočívat jedna báseň.

Pergolu postaví každý kutil

Dalším rozhodnutím, které musíte udělat, je, zda se do realizace pustíte sami nebo si pozvete odborníky. Jednoduchou pergolu zvládne sestavit každý kutil, není na tom nic složitého a ani to nepotrvá dlouho.

Druhou možností je nechat si postavit pergolu od odborné firmy, která jednotlivé díly zhotoví a pak je sestaví. Nebo je možné si nechat vyrobit pouze díly a ty si pak sám smontovat. Ve většině hobby marketů se také prodávají už hotové pergoly, které si doma pouze sestavíte.

Jaký vybrat materiál?

U výběru materiálu je to složitější. Nejdůležitější je si zvolit poměr cena / kvalita. Nejlevnějším, ale nejméně vhodným je dřevo smrkové, není vhodné ani dřevo jedlové. Jejich nevýhodou je, že se při opracování štípe.

Lepším dřevem je borovice, ta má ale vyšší obsah smolných látek, roní pryskyřici až po opracování. Proti povětrnostním vlivům je ideální modřín, ale ten se často trhá. Co se týče listnáčů, jsou na pergoly vhodné dub a buk.

V posledních letech je také velmi oblíbené červené dřevo kanadského cedru. Má vysoký obsah pryskyřičných látek a díky tomu není potřeba žádná impregnace proti hmyzu ani dřevokazným houbám. Navíc cedrové dřevo má dlouhou životnost. Jeho nevýhodou je jeho vysoká cena

Montážní a spojovací prvky

Základem je, aby byly montážní a spojovací prvky z nerez materiálu nebo byly nějak povrchově dobře ošetřeného kovu. je to z důvodu, že dřevo i kovy budou celoročně vystavované nepřízni počasí a tak je jejich ochrana důležitá a vyplácí se.

Na sestavení pak bude potřeba speciální vybavení jako jsou terasové vruty, mohou být použité i univerzální vruty, dále pak kovové patky na sloupky, nosníky a hmoždinky.

You may also like...

1 Response

  1. Jiří F. napsal:

    Dobrý den. Nemáte nějaký tip, ideálně návod, jak pergolu zastřešit? Ideálně nějaký „zasouvací systém“, aby bylo možné se pod ní schovat i před deštěm, ale zároveň aby se dala střecha stáhnout v hezkých dnech. Děkuji JF

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.