Jak připravit zahradu na podzim?

Podzim je takříkajíc na spadnutí a každý správný zahrádkář ví, že je nejvyšší čas na podzimní práce na zahrádce. Je třeba posekat trávník, zasadit ovocné stromky, zastřihnout růže a udělat spoustu dalších věcí, díky kterým bude zahrádka perfektně připravena na zimu. Zajímá vás, na co všechno byste na podzim neměli zapomenout ani vy?

Poslední sekání trávníku

Podzim se nese v duchu posledního sekání trávníku. Nezapomeňte však o něco zvýšit pojezd sekačky a to i v případě, že máte před domem anglický trávník. Po posekání trávník postříkejte proti zimním plísním a udělejte mu radost trochou kompostu. Na jaře se vám bohatě odvděčí!

Pravidelné shrabování listí

Chcete, aby zahrádka vypadala „uklizeně“? Pak nezanedbávejte ani pravidelné shrabování listí. To můžete následně použít do kompostu (vyjma listí z ořešáků, které obsahuje příliš mnoho škodlivin).

Rytí záhonů a odplevelení

Zelenina je sklizená a nezbývá, než zrýt všechny záhony a drobné zbytky rostlin. Chcete-li si ušetřit práci na počátku příštího roku, zbavte zahradu plevele.

Pravidelné zalévání

Zalévejte tak často, jak jen můžete. V zimním období totiž rostliny nemohou přijímat vodu kořeny (půda je zamrzlá) a jedinou možností, jak je na zimu perfektně připravit, je poskytnout jim dostatek vláhy na podzim.

Sázení ovocných stromků, růží a bobulovin a cibule

Co se sází na podzim? No přece ovocné stromky, růže, bobuloviny a cibule. Dbejte na to, aby byly jámy pro ovocné stromky dostatečně hluboké. Na dno položte kvalitní zeminu a pomalu rozpustné hnojivo. Jámu prolijte vodou ještě před tím, než do ní vysadíte stromek. Po vysazení stromek důkladně zalijte ještě jednou. Při výsadbě si dejte pozor na to, aby očko roubu bylo nad zemí. Co se týče angreštů, rybízů a dalších bobulovin, je to naopak – sázejte je hlouběji (cca 10 cm od místa rozvětvení).

Stříhání růží a přenášení rostlin, které na mrazu nevydrží

Růže jsou ozdobou zahrady a jedině důkladný podzimní sestřih jim umožní dobře přezimovat. Rostliny, které mráz bytostně nesnáší, přeneste do tepla a hluboce seřízněte. Počínejte si však opatrně se zálivkou – nadbytek vody by mohl vést k uhnití kořenů či k šíření houbových chorob. Choulostivější rostliny, které přenášet nebudete, opatřete netkanou textilií (ale až v momentě, kdy udeří silnější mrazy).

Tip na závěr

Během podzimní přípravy zahrady se neobejdete bez celé řady užitečných pomocníků. Špičková zahradní technika za skvělé ceny na vás čeká v třeboňském nákupním centru Aquamont. Prodejce nabízí zahradní nářadí Fiskars, zahradní traktory, sekačky, elektrické i benzinové pily, křovinořezy a vyžínače. S výběrem vám ochotně poradí! Další informace najdete na www.aquamont.cz.

Foto: Derek Harper (Wikimedia Commons)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.