Projevy nedostatku kyslíku v zahradním jezírku

Ať již na vaší zahradě trůní jezírko plastové nebo zděné, okrasné nebo koupací jezírko, pokud v něm chováte ryby, musíte začít řešit jeho pravidelné provzdušňování. Kyslík je důležitý nejen pro zdraví ryb, ale také pro kvalitu vody v jezírku.

Nedostatek kyslíku poznáte na rybách

Nedostatku kyslíku si nejprve všimnete u svých ryb. Mohou se stát apatickými a začít lapat po vzduchu na hladině jezírka. Můžete si také všimnout, že přestanou přijímat potravu. V zahradním jezírku bez ryb se zhorší kvalita vody a sníží se výkon biologické filtrace. Pokud ve vašem koupacím jezírku není dnový odtok, může na dně jezírka začít docházet k anaerobnímu rozkladu, který se projeví bublinami. Ty tedy neznamenají jen to, že máte porušenou fólii na dně jezírka a čeká vás oprava jezírkové fólie. Jsou známkou vážného problému, který je třeba okamžitě řešit.

Kyslík je nezbytný pro zdraví ryb

Ve skutečnosti je tento prvek tak důležitý, že pokud hladina rozpuštěného kyslíku v jezírku klesne příliš nízko, ryby se udusí a uhynou. Nedostatek kyslíku může u ryb vyvolat také stres, který může zvýšit jejich náchylnost k nemocem. Existuje řada důvodů, proč může hladina rozpuštěného kyslíku v jezírku klesnout příliš nízko. Za teplého počasí se zvyšuje teplota vody a ryby začnou spotřebovávat více kyslíku. Pokud je ve vodě malý nebo žádný pohyb, může to také vést k nedostatku kyslíku, protože stojatá voda nevyměňuje plyny tak dobře jako voda v pohybu. Dalším faktorem, který může přispívat k nízké hladině kyslíku, je hojnost rostlin v jezírku, protože soupeří s rybami o kyslík.

Klíčem ke zdravému jezírku je provzdušňování

Odpovědí na zajištění dostatečného množství kyslíku ve vašem jezírku je provzdušňování. Provzdušňováním se do vody vhání kyslík, který prospívá nejen rybám, ale také pomáhá udržovat vysokou kvalitu vody a zabraňuje anaerobnímu rozkladu. Existuje mnoho způsobů provzdušňování jezírka, od jednoduchého vhánění kyslíku okrasnými prvky, například vodopády nebo fontánami, až po složitější provzdušňovací systémy. Pokud se v jezírku zároveň koupete, je potřeba provzdušňovací systém do jezírka vhodně zakomponovat, aby nepřekážel při plavání.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.