Zahrada na střeše? Zelená je v kurzu!

Co je to zelená střecha? Pokud milujete přítomnost zeleně a rádi byste rozšířili svou zahradu o několik dalších desítek metrů, chopte se své šance. Zelená střecha totiž není nic jiného, než „zahrada“ postavená na střešní krytině. Kromě unikátního estetického vzhledu navíc nabízí zajímavé výhody.

Proč si ji pořídit?

Zelená střecha je termín pro střechu pokrytou půdou a vegetací. Nejde o převratnou novinku – v některých zemích jde o poměrně rozšířenou záležitost. V České republice se dostávají zatravněné střešní krytiny do centra pozornosti až v posledních letech. Umožňují rozšíření přírodních ploch, kterých je v některých lokalitách poskrovnu. V městské zástavbě může zelená střecha udělat hotové divy. Přítomnost travnatého koberce, keřů či stromů zcela mění charakter lokality.

Ale nejde pouze o estetiku, realizace zelené střechy s sebou přináší i další výhody. V praxi samozřejmě záleží na konkrétní vegetaci, ale obecně stojí za zmínku zvýšení vlhkosti vzduchu, pohlcování škodlivin z ovzduší a produkce kyslíku. Zároveň slouží jako zvuková a tepelná izolace, která vede ke snížení energetické spotřeby budovy. A v neposlední řadě zachycuje vodní srážky a zvyšuje odolnost střechy proti požáru.

Extenzivní a intenzivní zelené střechy

V praxi narazíte na dva základní typy zelených střech. Intenzivní střechy mohou zahrnovat traviny, byliny, kteře i ovocné stromy. Jsou pochozí a lze je využívat i jako prostor pro relaxaci (zahrádkaření, grilování…). Realizace daného řešení je oproti extenzivní varianty nákladnější a náročnější.

Extenzivní střecha má tenčí vrstvu a není určena k odpočinku. Je však takřka bezúdržbová.

Kdo vám ji založí?

Pokud se vám líbí představa, že na střeše vašeho domu vyroste krásná zahrádka, obraťte se na odborníky ze společnosti Alfagreen. Mají s realizací zelených střech bohaté zkušenosti, rádi vám vše vysvětlí a doporučí vhodnou variantu.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.